pozhlav pozhlav
Stránky pro psy DogSite.cz - Inzerce psů, plemena psů, psí články, výstavy psů
pozhlav pozhlav
poztop poztop
poztop poztop
vyhledávání poz
 
vyhledávání poz
poztop poztop
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
   
Než půjdete s jezevčíkem na první zkoušky Tisk E-mail

Zkoušky a Soutěže

v      Přihlášku na zkoušky je nutno podat dostatečně včas, nejlépe tak měsíc před konáním zkoušek. Termíny vycházejí pravidelně ve Zpravodaji KCHJ ČR, v časopise Myslivost nebo je najdete na internetu. Formulář přihlášky si můžete vyzvednout na Okresním mysliveckém spolku v místě Vašeho bydliště a vyplněný jej odevzdáváte tamtéž. (Neposílejte tedy přihlášky na adresu Klubu chovatelů jezevčíků, ani výcvikáři - s výjimkou klubových soutěží, ani na ČMMJ). Každý „OMS“ má svůj úřední den, kdy můžete zaplatit startovné na zkoušky, málokterý pořadatel toleruje placení až v den zkoušek na místě.

 

v      Pořiďte si zkušební řády. Dozvíte se z nich nejen, které disciplíny Vás a Vašeho jezevčíka čekají, ale také to, jak se bodují, co je povoleno a co není, práva a povinnosti Vaše i rozhodčích. Zkušební řády si nezapomeňte vzít sebou na zkoušky, je to jedna z Vašich povinností.

v      Pokud cvičíte jezevčíka v honitbě (a jinde to ani nelze), nezapomeňte požádat o svolení  místní myslivce. Mějte na paměti, že příroda nepatří jen Vám, že zjara vyvádějí mladé např. zajíci. Zjistěte si také, jestli např. pole, na kterém chcete cvičit slídění nebylo nedávno chemicky ošetřeno, mohli byste svému psíkovi přivodit v lepším případě silný zánět spojivek. 

v      Z honitby odcházejte vždy tak, aby po Vás nezůstala skládka. Mám na mysli plastové láhve od kapání barev, zbytky svačiny apod. Takový přístup k lesu pro nás, milovníky loveckých psů, není příliš dobrou vizitkou.

v      Nemá smysl dohánět těsně před zkouškami to, co jsme psa nenaučili během přípravy. Posledních pár dní jej již výcvikem nemořte. Večer před dnem D dejte psovi jen lehkou večeři, s přeplněným žaludkem se těžko pracuje.

v      Již večer si připravte vše, co je nutné mít sebou. Průkaz původu psa, očkovací průkaz s potvrzením, že pes byl očkován proti vzteklině a je zdravý (podobně jako na výstavu), zkušební řády, případně potvrzení o zaplacení přihlášky. Do výbavy psa patří hladký obojek, vodítko, které lze pověsit přes rameno, případně barvářský obojek a řemen, pokud je na zkouškách dovoleno odložit psa u známého předmětu (kabát, brašna), přibalte jej také. Vám by neměla chybět píšťalka a pokud jste držitelem loveckého lístku tak ani zbraň včetně dokladů (lovecký lístek, zbrojní průkaz a průkaz zbraně). Zkoušky dost často probíhají za horkého počasí, proto nezapomeňte svému psovi vzít alespoň láhev s vodou. Je lepší si vše dvakrát překontrolovat, než se vracet desítky kilometrů pro rodokmen, jak se u nás občas stává.

v      Věnujte pozornost výběru oblečení. Tento odstavec se netýká myslivců, ale spíš „městských“ majitelů a hlavně majitelek. Zkušební řády hovoří o tom, že vůdce má být vhodně „myslivecky“ ustrojen. Oblečení by mělo být alespoň sportovní, v barvě, která přírodně ladí (tedy nejlépe zelené, případně hnědé). Květované letní šaty i přes horké počasí nebudou to pravé, stejně jako otevřená obuv nebo pantofle. Pánové by si měli uvědomit, že nejsou na vojenském cvičení a vyvarovat se různých oblíbených maskáčů, byť v požadovaných barvách. Oblečte se prostě tak, abyste svému jezevčíkovi nedělali ostudu. Na většinu zkoušek je povinností mít klobouk.

v      Během zkoušek se chovejte slušně, není třeba diskutovat s rozhodčími o zadaných známkách nebo nevhodně komentovat jejich posuzování či kritizovat práci ostatních vůdců a psů. O možném podání protestu se jasně hovoří ve zkušebních řádech.

v      Po úspěšně složené zkoušce si znovu pro jistotu překontrolujte, zda je výsledek zapsán v průkazu původu, zvláště zda rozhodčí uvedli do poznámky známku z hlasitosti, což je dle zkušebních řádů sice jejich povinností, ne všichni to však činí.

v      Pokud jste náhodou neuspěli, nehledejte vinu v rozhodčích nebo v "přírodních podmínkách". Přemýšlet, proč pes nepracoval tak jako při nácviku, začněte vždy u sebe. Možná jste se svým psem disciplínu dostatečně neprocvičili za různých situací nebo Vám nervozitou přešel hlas do jiných tónin a pes povely nepochopil. Je na Vás, zda se příště vyvarujete chyb a zkoušky vykonáte se psem úspěšně, nebo zda Vám vždy budou pouze "ubližovat rozhodčí".

v      A ještě důležitá rada na závěr. Važte si dovedností Vašeho jezevčíka a věřte v jeho schopnosti. Většinou díky nervozitě selhává člověk a pokazí tak práci svému psovi.

      Přeji Vám, abyste úspěšně prošli všemi úskalími zkušebních disciplín a aby den úspěšného složení zkoušek nebyl pro Vás a Vašeho psa tím posledním dnem v přírodě.

                                                                           Ing. Michaela  Přibáňová  

                                                                           kynologická komise OMS Praha 9

 
< Předch.

 
 
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
pozpat pozpat pozpat
pozpat pozpat pozpat