pozhlav pozhlav
Stránky pro psy DogSite.cz - Inzerce psů, plemena psů, psí články, výstavy psů
Zde může být i Vaše reklama
pozhlav pozhlav
poztop poztop
poztop poztop
vyhledávání poz
 
vyhledávání poz
poztop poztop
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
   
Pozor na kontakt psa a divokého prasete Tisk E-mail

Zdraví psů

 

 

Státní veterinární správa vydala dne 14.prosince 2012 upozornění pro myslivce a majitele psů před možností přenosu Aujezskyho choroby na psa při pohybu v lese, při jeho setkání s divokým prasetem.

Setr

Přenos choroby na psa byl diagnostikován Státní veterinárním ústavem v Olomouci, kdy se jednalo o sedmiletého amerického stafordšírského teriéra. Pes přišel do styku s divokými prasaty na naháňce, která se konala na začátku prosince. Virus v těle psa byl potvrzen po provedené pitvě.

Aujeszkyho choroba je virové onemocnění vyskytující se celosvětově u prasat, ale i jiných zvířat. V ČR seč tato choroba vyskytuje pouze u divoce žijících prasat. Nemoc postihuje respirační trakt, nervovou soustavu a způsobuje vysokou úmrtnost u mladých kusů, především u selat. Nemoc není léčitelná a nakazit se mohou i další zvířata u kterých nákaza končí vždy úhynem.

U psů jsou projevy Aujeszkyho choroby podobné jako u vztekliny. 
Na člověka není nemoc přenosná. Nebezpečí však hrozí loveckým psům, kteří přichází na naháňkách do kontaktu s divokými prasaty, ale k přenosu může dojít i při náhodném setkání volně pobíhajícího psa a prasete divokého při procházkách ve volné přírodě.

 

 
< Předch.   Další >

 
 
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
pozpat pozpat pozpat
pozpat pozpat pozpat