pozhlav pozhlav
Stránky pro psy DogSite.cz - Inzerce psů, plemena psů, psí články, výstavy psů
pozhlav pozhlav
poztop poztop
poztop poztop
vyhledávání poz
 
vyhledávání poz
poztop poztop
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
   
Pozor na kontakt psa a divokého prasete Tisk E-mail

Zdraví psů

 

 

Státní veterinární správa vydala dne 14.prosince 2012 upozornění pro myslivce a majitele psů před možností přenosu Aujezskyho choroby na psa při pohybu v lese, při jeho setkání s divokým prasetem.

Setr

Přenos choroby na psa byl diagnostikován Státní veterinárním ústavem v Olomouci, kdy se jednalo o sedmiletého amerického stafordšírského teriéra. Pes přišel do styku s divokými prasaty na naháňce, která se konala na začátku prosince. Virus v těle psa byl potvrzen po provedené pitvě.

Aujeszkyho choroba je virové onemocnění vyskytující se celosvětově u prasat, ale i jiných zvířat. V ČR seč tato choroba vyskytuje pouze u divoce žijících prasat. Nemoc postihuje respirační trakt, nervovou soustavu a způsobuje vysokou úmrtnost u mladých kusů, především u selat. Nemoc není léčitelná a nakazit se mohou i další zvířata u kterých nákaza končí vždy úhynem.

U psů jsou projevy Aujeszkyho choroby podobné jako u vztekliny. 
Na člověka není nemoc přenosná. Nebezpečí však hrozí loveckým psům, kteří přichází na naháňkách do kontaktu s divokými prasaty, ale k přenosu může dojít i při náhodném setkání volně pobíhajícího psa a prasete divokého při procházkách ve volné přírodě.

 

 
< Předch.   Další >

 
 
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
pozpat pozpat pozpat
pozpat pozpat pozpat