pozhlav pozhlav
Stránky pro psy DogSite.cz - Inzerce psů, plemena psů, psí články, výstavy psů
Zde může být i Vaše reklama
pozhlav pozhlav
poztop poztop
poztop poztop
vyhledávání poz
 
vyhledávání poz
poztop poztop
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
   
Obezita u psů Tisk E-mail

Zdraví psů

Německá doga

  
 

   Je všeobecně známá obliba psích mazlíčku v Čechách a na Moravě. S počty psů rostou i případy obezity, kdy hlavním důvodem bývá překrmování a nedostatek pohybu.

  U divokých zvířat je příjem kalorií v potravě a výdej energie v určitém poměru. U zvířat chovaných v domácnostech je tento poměr plně závislý na tom, jakou péči věnují majitelé svému psímu miláčkovi. V dnešní době není problém koupit plnohodnotné krmení , různé potravinové doplňky a vitamíny. Všeho ale moc škodí a to platí i u psů. Velké množství kvalitního krmiva v kombinaci s nedostatkem pohybu jsou základem pro ukládání tuků a tedy k obezitě. Podle neoficiálních statistik je až 40% psů obézních a jejich majitelé o tom nemají většinou ani tušení, pokud je na to neupozorní někdo z jejich okolí, nebo veterinář při zdravotní kontrole nebo očkování.

 Některá plemena mají větší sklon obezitě, jako například labrador retrívr, kernteriér, kolie nebo baset. Výskyt obezity je taky častější u fen a u kastrovaných a  starších jedinců. Obezita může být taky způsobena nemocí nebo podáváním léků, ale v porovnání s překrmováním je to jen malé procento případů.

 Obezita u psů nejčastěji způsobuje oběhové, dýchací potíže a u velké části obézních jedinců i pohybové potíže, kdy se nadměrně zatěžují klouby, vazy nebo plotýnky a dochází k jejich velkému opotřebení.  Nebezpečná je obezita nejen u starších jedinců, ale i u mladých psů ve vývinu, kdy hrozí riziko vzniku dysplazie loketních a kyčelních kloubů.

Rozpoznat obezitu pro laika lze tak, že přiložíte dlaně z boku hrudníku za předními končetinami a snažíte se nahmatat žebra. Pokud žebra nahmatáme velmi lehce a i pohledem jsou velmi zřetelná, tak je pes moc hubený. Opakem je pokud žebra nelze nahmatat a při pohledu z vrchu není zřetelný pás ( užší přechod mezi pánví a hrudníkem ) a z bočního pohledu plné břicho, tak v tom to případě je pes již za hranicí obéznosti.

Nejjednodušší cestou jak docílit zhubnutí u psa je snížení příjmu kalorií a zvýšení výdeje energie. V praxi to znamená snížit příjem kalorické potravy a přidání pohybové aktivity psa.

U krmení je nejlépe pokud psa krmí jedna osoba, která tak má přehled o celkové denní krmné dávce. Po určitou dobu by měl pes dostávat dietnější krmivo s menším obsahem sacharidů a tuků, kdy jeho hmotnostní úbytek by neměl překročit 1% týdně. Musíme taky myslet na to, že i různé pamlsky, které pes dostává při výcviku za odměnu se musí počítat do krmné dávky. U mladších jedinců velkých plemen by snížení kalorií v krmné dávce nemělo vést k snížení příjmu látek potřebných ke správnému vývoji kloubů.

U zvýšení pohybu je to složitější, protože hodně záleží na momentální kondici zvířete a na jeho stáří. Zátěž je nutno zvyšovat postupně. U starších psů i deset minut procházky navíc udělá časem pokrok v úbytku hmotnosti.  Pro psy s arthritidou je vhodné např. plavání, které tolik nezatěžuje klouby.

Vzhledem k tomu, že u obézních psů se časem vyskytují častěji i jiné choroby je lepší pokud svého psa pravidelné kontrolujete a předejdete tak dalším zdravotním komplikacím svého miláčka.

                                                                 M.N.

 
< Předch.   Další >

 
 
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
pozpat pozpat pozpat
pozpat pozpat pozpat