pozhlav pozhlav
Stránky pro psy DogSite.cz - Inzerce psů, plemena psů, psí články, výstavy psů
pozhlav pozhlav
poztop poztop
poztop poztop
vyhledávání poz
 
vyhledávání poz
poztop poztop
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
   
Kvalitní krmiva, je z čeho vybírat? Tisk E-mail

Zdraví psů

  

  

 Pro laiky a začínající chovatele může být problém vybrat správné krmivo. Čím se liší? Jaké druhy existují? Pokud vynecháme dělení na mokrá (konzervy, paštiky, atd.) a suchá krmiva (granule), rozlišujeme krmiva podle kvality na holistická, hypoalergenní, superprémiová a pak spíše nekvalitní prémiová a ekonomická.

pes v rodině

 

Holistické krmivo (někdy označováno jako ultrapremium) je špičkové krmivo pro psy, vyrobeno z čerstvých surovin potravinářské kvality s doložitelným původem. Pojem holistické znamená celostní, komplexní výživu obsahující nejen základní živiny. Vyvíjí se s ohledem na původ psa i kočky (divoká šelma) a jejich DNA, složení krmiva odpovídá jejich původní přirozené stravě. Proto v takovém krmivu nenajdete například obiloviny - kočka ani pes nikdy nechodili okusovat klasy obilí. Holistické krmivo je zároveň preventivní výživou = složením posiluje celý organismus, který je odolný vůči většině běžných nemocí. S nekvalitní stravou nemá zvíře šanci nemocím odolávat, nemá potřebně silnou imunitu. Hlavní předností holistických krmiv je vysoký obsah kvalitních bílkovin, často až 8x vyšší než u prémiových krmiv a vysoké procento obsahu zeleniny, ovoce a bylinek. Další předností je absence dochucovadel, konzervantů, barviv a minimální obsah škrobů. Stravitelnost holistických granulí je min. 90%, úprava a zpracování je velice šetrné, nedochází ke ztrátě živin a vitaminů.

 

Krmivy, která spadají do kategorie holistických krmiv, jsou například:
Orijen dog 6 Fish – 80% masa, 20% ovoce a zeleniny

Orijen dog Adult – 80% masa, 20% ovoce a zeleniny

Platinum Natural Iberico – min. 70% masa

Magnusson – 24% bílkovin, celozrnná mouka, pozvolné pečení
Canine Caviar – 40-60g sušeného masa na 100g krmiva

Taste of the Wild – 32% bílkovin, až 6 druhů bílkovin

Artemis – 200-300g čerstvého masa ve 100g granulí

Marp Holistic Lamb – 24% bílkovin – jehněčí, brambory

Další skupinou jsou hypoalergenní krmiva pro psy – krmiva určena především pro psy s potravními alergiemi. Drtivá většina krmiv neobsahuje žádné alergenní suroviny, zbylá neobsahují jen některé. Nejčastějšími alergeny jsou kuřecí maso, sója, mléčné produkty, ječmen a oves. Granule jsou vyráběny převážně z jehněčího, rybího nebo kachního masa s brambory, případně rýží. Ve složení by na prvním místě měl být veden zástupce bílkovin (např. jehněčí maso, rybí moučka). Jedná se o stejně kvalitní krmiva jako jsou holistická, navíc neobsahují alergeny.

 

Takovými jsou například:

Platinum Natural Lamb – 70% masa, rýže

Marp Duck and Potato – 24% bílkovin – kachna, brambory

Acana Dog Lamb & Okanagan Apple – 42% jehněčího masa, brambory

Taste of the Wild Pacific Stream – 25% bílkovin – losos, brambory

Arden Grange Rich in fresh Salmon and Rice – 26% čerstvého lososa, hnědá rýže

Brit Care dog Venision – 24% bílkovin – zvěřina, brambory

Třetí skupinou jsou pak krmiva superprémiová. Jedná se o vyšší řadu krmiv obsahující všechny základní živiny. Ale zde si již dávejte pozor na složení, není superpremium jako superpremium. I v této kategorii by měl být zachován vyvážený poměr sacharidů a bílkovin v množství potřebném pro danou skupinu zvířat. U této kategorie již věnujte pozornost celému složení, můžete narazit na krmivo, které má 44% čerstvého hovězího masa ( Magnusson meat and biscuit Adult) ale také na krmivo, které má jen necelých 20% kuřecího dehydratovaného masa ( Eukanuba dog Adult Large Breed). Stejně tak poměry obilovin a dalších surovin se mohou dost zásadně lišit. Na prvním místě by měl být vždy údaj o bílkovině (dejte pozor, aby alespoň 60% bílkovin bylo živočišného původu), první místa ve složení zaujímají suroviny, které jsou v krmivu obsaženy v nejvyšším procentu. Pokud bude bílkovina z moučky, není to nikterak špatné, jde o sušené maso, ale čerstvé je samozřejmě lepší. Tato kategorie je nejoblíbenější, dají se koupit výborná krmiva za rozumné peníze.

 

Superprémiová krmiva, která jsou dobrou volbou:
Magnusson Meat and Biscuit Adult – 44% čerstvého hovězího masa, celozrnná mouka

Platinum Natural Adult Chicken – 70% čerstvé kuřecí maso, rýže

Brit Carnilove dog Salmon and White Fish – 65 % ryby, brambory

Brit Care dog Adult Small Breed – 28% bílkovin – kuře, rýže

Poslední kategorií, která je vhodná zkrmovat, je premium. Jedná se o nejnižší kvalitu krmiva, obsahuje základní živiny nižší kvality, většinou bez uvedeného původu. Procento rostlinných (méně vhodných) bílkovin je mnohem vyšší, často jsou sacharidy zastoupeny pouze obilovinami. Živočišné bílkoviny mohou být získávány pouze nebo z velké části z vedlejších živočišných produktů. To mohou být vnitřnosti, kůže apod. Krmivo zpravidla neobsahuje zeleninu ani ovoce. Kategorie premium je vhodná pouze pro zcela zdravé psy, kteří nejsou ve fyzické ani psychické zátěži. Pozorně prohlížejte složení, premiové krmivo bývá někdy dražší než kvalitní superpremiové. Ne vždy znamená vyšší cena vyšší kvalitu.

 

Z premiových krmiv můžete zakoupit:
Brit premium dog Adult M – 44% kuřecí dehydratované maso, kukuřice

Hubert – 23% bílkovin – kuřecí dehydratované maso, pšenice

Calibra premium Dog Adult – 23% bílkovin – kuřecí dehyd.maso a produkty drůb. původu, kukuřice

Fitmin dog For Life Junior Large – 25% bílkovin – kuřecí moučka, rýže.


V zásadě platí, že ta nejkvalitnější krmiva vyrábějí nekomerční značky. Pokud sháníte nové krmivo a není Vám lhostejné, z čeho je vyrobeno, nechte si poradit od specialistů v chovatelských e-shopech a obchodech, případně chovatelů. Nebojte se zeptat více lidí, vždy ale ještě sami prozkoumejte složení. Pes není slepice, krmivo nesmí být složeno z obilovin nebo vedlejších produktů. Správným krmivem zajistíte svému zvířecímu příteli kvalitní život a ušetříte za jinak zbytečnou léčbu u veterináře způsobenou nedostatkem živin, vitaminů či nekvalitní stavbou kostí a kloubů.

  

 
< Předch.   Další >

 
 
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
pozpat pozpat pozpat
pozpat pozpat pozpat