pozhlav pozhlav
Stránky pro psy DogSite.cz - Inzerce psů, plemena psů, psí články, výstavy psů
pozhlav pozhlav
poztop poztop
poztop poztop
vyhledávání poz
 
vyhledávání poz
poztop poztop
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
   
Jakou stravu zvolit pro psího seniora Tisk E-mail

Zdraví psů

pes

  
 

   Stejně jako lidé, tak i psi stárnou. Pro každou etapu jeho života bychom měli volit jiné krmivo, které se přesně přizpůsobí požadavkům trávicího systému vašeho pejska.

   

   Štěňata potřebují potravu, která se bude podílet na jejich vývoji, růstu a vitalitě. Naopak psí seniořinejsou tolik vitální a v kondici. Strava je tedy přizpůsobena pro jejich věk. Stárnoucí organismus vašeho psího kamaráda má zcela odlišné nutriční hodnoty. Pokud chceme, aby s námi pejsek zůstal co nejdéle a to v dobré fyzické kondici, pak je třeba začít u správné volby potravy. Bohužel stále mnoho majitelů pejsků dělá v tomto případě zásadní chybu a tím nevědomky ubližuje svému pejskovi.

Na stravě záleží

U staršího psa je vhodné myslet na to, aby dostával správné množství krmiva v pravidelných intervalech. Nejdůležitější je však samotné složení stravy. Také v případě psích seniorů platí, že každý pes má jiné potřeby. Psí senioři mají největší sklony k nadváze, která může mít velice negativní vliv na jejich zdraví. Je tedy vhodné volit skladbu krmiva v takovém množství, aby pes zbytečně nepřibíral. To ovšem není vůbec snadné. Jakékoliv váhové výkyvy raději konzultujte s veterinářem. Ten vám doporučí, které krmivo by bylo pro vašeho pejska nejlepší. U obézních psů je potřeba nasadit určitý režim. Krmná dávka se upravuje podle aktuální potřeby pejska.

Jaké potravinové složky by měl psí senior dostávat?

Potřeby psů se s věkem mění. Starší psi potřebují speciální vitaminové doplňky, které jsou zahrnuty v krmivu. Patří mezi ně chondroitin a glukosamin. Tyto látky podporují pohybový aparát starších psů a jsou pro psa nepostradatelné. Glukosamin a chondroitin je obsažený zejména v želatinové složce a snižuje opotřebení kloubů. Pozitivní působí na celkovou hybnost vašeho pejska, snižuje bolestivost a riziko zánětu. Velká psí plemena potřebují tuto látku ve vyšší míře, neboť nároky na jejich klouby jsou skutečně vysoké.

Další látky, které jsou pro staršího psa klíčové, jsou minerální látky. Minerální látky působí jako prevence obtíží a chorob, jejichž výskyt je spojený také s vyšším věkem. V životě psa je velice důležitý vápník, který zabraňuje řídnutí kostí a dodává jim potřebnou pevnost. Minerální látky nepůsobí příznivě pouze na pohybový aparát, ale také na zažívání a správnou funkci kůže. Klíčovou roli hraje zinek, který slouží jako katalyzátor. Ovlivňuje stav kůže a ovlivňuje zažívání.

Nezanedbatelný podíl na zdravotním stavu psa mají také rostlinné složky. Kvalitní krmivo určeno pro psy seniory by mělo být obohacené o rostlinné výtažky, které upravují trávení. Mezi nejvýznamnější rostlinné složky řadíme zejména vlákninu. Pokud jí pes dostává v přiměřeném množství a kvalitě, podporuje funkci střev a napomáhá vyprazdňování. Pravidelná stolice je pro psa velice důležité, starší psi s tím mohou mít však problém. Zejména pokud nemají dostatek pohybu. Vláknina také vyvolává pocit sytosti a nezatěžuje psa nadměrným dodatkem využitelné energie.

Připlaťte si za kvalitní krmivo

Pokud chcete svým pejskům dopřát to nejlepší, pak začněte u krmiva. Rozhodně se nevyplatí na krmivu šetřit. Samozřejmě nemusíte vybírat to nejdražší, ale ani nejlevnější. Je vhodné zaměřit se na zlatou střední cestu, a pokud si nejste jisti, nechte si poradit od odborníků. Strava by měla být zejména lehce stravitelná, aby podporovala pravidelné vyprazdňování. Je také třeba vzít v úvahu skutečnost, že psí senior potřebuje stravu s nižší energetickou hodnotou. Trávicí systém u staršího pejska nefunguje už tak dobře, jako u mladších psů, proto je potřeba zajistit, aby vstřebávání živin psa zbytečně nevyčerpalo.

Jak správně krmit psa seniora?

Abyste svému psímu miláčkovi zajistili plnohodnotné stáří, dbejte na správné stravovací návyky, které jsou velice důležité. Nikdy psovi nedávejte zbytky svého jídla, nekrmte ho od stolu a nepřehánějte to s pamlsky. Psa krmte v pravidelných intervalech a nejlépe vždy ve stejnou dobu. Zároveň zajistěte, aby měl váš pes vždy plnou misku s čerstvou vodou. Na jídlo musí mít pes dostatek klidu, po jídle jej nechte odpočinout. Krmte ho podle pokynů a doporučení veterináře a jakýkoliv problém raději konzultujte s veterinářem. Pokud má váš pes větší váhové výkyvy, raději jej važte a podle toho upravte dávku krmiva. Při přechodu na jinou stravu na psa nespěchejte. Je velice důležité, aby si pes na jinou stravu zvykl postupně. Nejprve nové krmivo smíchávejte s původní značkou a to po dobu sedmi dnů. Postupně přidávejte porce nového a snižujte porce původního krmiva. Jestliže pes nové krmivo dobře přijme, můžete být bez obav.

Buďte pravidelně v kontaktu s veterinářem. S pokročilejším věkem bude také váš pes potřebovat intenzivnější lékařskou péči. Váš veterinář představuje nejlepší zdroj informací o zdraví a celkovém stavu vašeho psa. Často je potřeba krmné dávky upravovat nebo změnit značku krmiva. Do toho se nepouštějte sami, je potřeba vše konzultovat s odborníkem. U starších psů je to velice důležité. Navíc veterinář přihlédne také k rase vašeho psa. Většinou to bývá tak, že menší plemena stárnou pomaleji. Naopak velká a obří plemena odchází do psího důchodu už v sedmi letech. Malé rasy se dožívají i dvojnásobného věku. Podle tohoto vodítka se musíte řídit. Samozřejmě dále pak záleží na kondici psa, na jeho zdravotním stavu.

Pozor na pamlsky a pochoutky

U psích seniorů si dejte velký pozor na pamlsky a zbytky od stolu. Pamlsky dávat můžete, ale skutečně jen výjimečně a v malých dávkách. Ve velkém množství by mohly způsobit nárůst váhy a nutriční nevyváženost.

 

 
< Předch.   Další >

 
 
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
pozpat pozpat pozpat
pozpat pozpat pozpat