pozhlav pozhlav
Stránky pro psy DogSite.cz - Inzerce psů, plemena psů, psí články, výstavy psů
pozhlav pozhlav
poztop poztop
poztop poztop
vyhledávání poz
 
vyhledávání poz
poztop poztop
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
   
Jaké krmivo zvolit pro dospělé psy Tisk E-mail

Zdraví psů

Kólie

  
 

   Máte doma psího mazlíčka, který už postupně vyrostl a ze štěňátka se stal dospělý pes? S dospělým pejskem je už méně práce, než se štěnětem a to ve všech ohledech. Co se krmení týče, přichází základní změna, neboť je čas přejít na stravu pro dospělé psy.

   

   Kdy k tomuto kroku dojde je individuální u každého psího plemene. Obecně platí, že malý psi, jako je například čivava či jezevčík, dospívají již kolem deseti měsíců. U středně velkých psů nastává toto období minimálně o půl roku později a u obrovských plemenkolem dvou let. Pokud si nejste jisti, raději to konzultujte s veterinářem.

Zásady pro krmení psa

Mezi hlavní zásady krmení dospělého psa patří zejména správné množství potravy, kterou budeme podávat v určitých intervalech. Štěně potřebuje krmit častěji, než dospělý pes. Nicméně jsou určité rozdíly v plemenech psů. Je potřeba vědět, že každý pes je jiný a každý má tedy jiné požadavky na krmení. Ačkoliv jednotlivé granule obsahují určitý návod, nelze se podle něho řídit vždy. Abychom dopřáli svému čtyřnohému mazlíčkovi to nejlepší, je potřeba neustále sledovat jeho zdravotní stav a aktuální potřeby. Podle toho postupně upravovat množství krmiva. Hodně důležitým aspektem je také fyzická aktivita pejska.
 
Jak tedy předjít ze štěněčího krmiva na krmivo pro dospělé psy (ADULT)? V první řadě rozhodně nesnižujte kvalitu krmiva. V této fázi života můžeme snadno rozhodit trávicí systém psa a mohlo by tedy dojít ke zdravotním problémům. Rozhodně se vyplatí pokračovat ve stejné značce krmiva, pokud se nám osvědčila v období, kdy pejsek dostával krmení určené pro štěňata. Pokud zachováme určitou kvalitu krmení, můžeme si být jisti, že pejsek bude mít i nadále kvalitní a lesklou srst, zdravou kůži, zuby a kosti. Dalšími příznaky dobrého zdravotního stavu psa jsou čisté a nezakalené oči a celková spokojenost a vitalita pejska. Tímto nám dává jasně najevo, že je zdravý.

Kdy přejít na dospělou stravu?

Ještě se vrátíme k důležitému okamžiku, že pejskovi začnete podávat stravu pro dospělého psa místo pro štěňata. Mnoho majitelů pejsků často tápe a netuší, kdy je vhodná doba. Není to skutečně snadné, neboť každý pes má jiné nároky. Zkusíme vám poradit, podle jakých aspektů se řídit.
 
U malých psích plemen, která váží v dospělosti pod deset kilogramů, můžete podávat stravu pro dospělé psy od jednoho roku. Střední plemena psů, kteří v dospělosti váží od deseti do 25 kilogramů, zde je vhodný přechod mezi rokem až 18. měsíci. U velkých a obřích plemen, kteří mají 25 kilogramů a více je přechod na dospělou stravu asi nejkomplikovanější. Zde doporučujeme kontaktovat veterináře a nechat si poradit. U některých ras je vhodné zvolit tento přechod až po druhém roce života.

Výběr podle aktivity psa

Za mladé dospělé psi považujeme pejsky ve věku od jednoho roku do přibližně sedmi let. I toto číslo je značně individuální. Zatímco malá plemena psů se dožívají běžně 12 i více let, velká plemena jsou v sedmi letech už ve značně pokročilém věku. Dále je důležité zvážit aktivitu vašeho psa. I zde je potřeba se řídit podle plemen. Aktivní psi, kteří žijí spíše venku, potřebují krmivo s vyšším obsahem bílkovin a tuků. Naopak takzvaní „gaučoví“ psi, kteří trpí více nadváhou, jsou jedinečnými adepty pro takzvané light krmivo, které má nižší obsah energie a naopak větší podíl vlákniny. Pokud krmíte psa stále stejným krmivem, na které byl dosud zvyklý i v případě, že trpí nadváhou, můžete mu zdravotně ublížit. U obézních psů je samozřejmě vhodné omezit pamlsky a zajistit psovi dostatek pohybu.
 

Nároky dospělého psa

Dospělý pes potřebuje ke svému životu zcela vyvážený poměr důležitých doplňků, jakými jsou tuky, sacharidy, vitamíny a minerální látky. Kompletní a vyvážená strava pro psy zajistí vašemu čtyřnohému miláčkovou skvělou kondici, vzhled, zdraví a dobrou náladu. Berte ohled na to, v jakém prostředí pejsek žije a jaké jsou na něho kladeny nároky.
 
Zkuste si položit několik otázek. Kolik pohybu má váš pejsek? Je hodně aktivní, nebo většinu dne tráví zavřený v bytě? Odpovídá váhově své rase, je hubený, nebo má naopak nadváhu? Každý pohyb navíc značí pro pejska větší výdej energie a klade požadavky na jiné stravovací nároky.

Jak a čím krmit psa

Nabízí se několik možností. Jednou z variant, se kterou mnoho majitelů psů koketuje, je domácí vaření. Dříve byl tento způsob krmení psů poměrně oblíbený, jenže v té době ještě nebyla tak bohatá nabídka kvalitního krmení, jako dnes. V současné době je jistě vhodnější zvolit granule a případně také konzervy. Domácí vařená strava představuje mnoho nevýhod. Těžko odhadnete vyvážené složení všech prvků, který váš pejsek potřebuje. To jednoduše ani není možné. Naproti tomu granule jsou vyvinuty odborníky, kteří se tímto zabývají a mají tedy dokonalý přehled o tom, jakou stravu psi potřebují. Navíc komerční krmiva jsou finančně méně náročné, než kdybyste připravovali vlastní stravu pro psa a to nemluvě o čase stráveném vařením.

Granule – nejjednodušší krmení psa

Nejsnazší způsob krmení psa představují granule. Jenže neexistují univerzální granule, které by byly vhodné pro všechna plemena psů a také pro každou věkovou kategorii. Pokud se na etiketě s granulemi dočtete, že jsou určeny pro všechny psy, pak je raději nekupujte. Odborníci apelují na to, že je vhodnější vybírat granule, které jsou určeny jen pro určitou skupinu psů. Hlavní měřítko představuje velikost psa. Granule by měly být alespoň rozděleny podle velikosti psů, některé jsou určeny dokonce pro určitá plemena. Dle vlastních zkušeností bychom doporučili krmivo v cenové kategorii nad 60 korun za kilogram a více. Za špičkové značky krmiv lze považovat Acanu, Artemis, Taste of the Wild a jiné.

Základní rady, jak psa krmit

Na závěr si zkusme připomenout základní pravidla, jak krmit svého psa. Chovatelé psů se často ptají na to, zda je vhodné dávat pejskovi jídlo ve stejnou dobu každý den, nebo není potřeba pravidelnost dodržovat. Odpověď je jednoduchá, již od mala se snažte v psovi vypěstovat určité návyky. Psi jsou poměrně konzervativní a mají rádi stereotyp. Vyčleňte si čas, ve který budete dávat psovi jídlo, nejlépe v době, kdy přijdete z práce. Stejné je to také v případě střídání značek. Zpočátku můžete vyzkoušet více krmiv, než najdete to vhodné. Jakmile si pes na určitou značku zvykne, už ji neměňte. Častá změna značky krmiva může způsobit pejskovi trávicí obtíže.
 
Ke granulím už není potřeba přidávat vitamíny, protože obsahují všechny potřebné živiny ve vyváženém poměru. Dospělého psa můžete krmit jen jednou denně (u malých plemen), velká plemena krmte raději dvakrát denně, ideálně tedy ráno, než odejdete do zaměstnání a večer, ihned po návratu. Je možné kombinovat granule a konzervy. Pro psy je to mnohem větší pochoutka. Pokud se tedy rozhodnete také pro konzervy, raději volte stejnou značku, jako u granulí. Případně si nechte poradit od odborníků. Nezapomínejte, že správnou stravou můžete snadno ovlivnit kvalitu života vašeho psa a jeho délku. Každý z nás si přeje, aby s ním jeho čtyřnohý miláček vydržel co nejdéle. Právě kvalitní strava se podíl nejvíce na tom, jaký život váš pes prožije.
 
Granule by měly tvořit alespoň 90 % základní krmné dávky a zbytek pak případné pamlsky určené speciálně pro psy. Nedávejte psovi zbytky svého jídla a rozhodně ho nekrmte od stolu.

 

 
< Předch.   Další >

 
 
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
pozpat pozpat pozpat
pozpat pozpat pozpat