pozhlav pozhlav
Stránky pro psy DogSite.cz - Inzerce psů, plemena psů, psí články, výstavy psů
Zde může být i Vaše reklama
pozhlav pozhlav
poztop poztop
poztop poztop
vyhledávání poz
 
vyhledávání poz
poztop poztop
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
   
Jak správně krmit štěňě Tisk E-mail

Zdraví psů

Československý vlčák

  
 

   Chystáte se pořídit si pejska? Pak byste si dopředu měli zjistit základní informace, jak pečovat o vašeho čtyřnohého mazlíčka. Základem správné péče je především vhodné krmení, které bude pro pejska přínosné a zároveň nebude zatěžovat jeho trávicí systém.

 
   Ačkoliv je na trhu celá řada různých krmiv, věřte, že zdaleka ne každé bude vhodné pro vašeho pejska. Nezapomínejte, že právě v období růstu štěněte, krmivo rozhoduje o tom, jak bude pejsek vypadat po zbytek svého života. Krmivo má vliv na stav chrupu, kvalitu srsti, sílu drápků, ale také zdraví kloubů a kostí. Jednoduše řečeno, vybrané krmivo může mít značný dopad na kvalitu života vašeho čtyřnohého kamaráda. Každý z nás si jistě přeje, aby s ním pejsek vydržel co nejdéle a prožil pokud možno dlouhý a spokojený život. Z velké části je to právě na nás, jak vysoký komfort mu zajistíme. Zkusme si podrobněji popsat problematiku, která se týká krmiva pro štěňata.

Začátek je nejdůležitější

  Štěně roste a dospívá poměrně rychle, lze říci, že doslova ze dne na den. V tomto období se v jeho těle vytváří základ pro jeho budoucnost. Pokud v této době něco pokazíme, zejména co se stravy týče, pak je těžké tyto chyby napravovat. Uspokojit všechny národy rostoucího organismu není vůbec jednoduché, navíc zdaleka ne každé krmivo vašemu štěňátku „sedne“. Jedna věc je výběr krmiva, na druhé straně je stěžejním bodem vytvořit u pejska určité návyky ke správnému příjmu krmiva. Tyto návyky je potřeba v pejskovi pěstovat od samého začátku a být důslední.

Správné sestavení jídelníčku pro štěně je velice složité. Proto je vždy vhodné tuto problematiku zkonzultovat s veterinářem či majitelem chovné stanice, ze které pejsek pochází. Při výběru krmiva bychom se měli řídit několika obecnými, ale také zásadními pravidly. V první řadě se rozhodně nevyplatí na krmivu šetřit. Samozřejmě neplatí, že nejdražší bude automaticky nejlepší, nicméně nejlevnější krmiva bývají často ochuzena o důležité výživové prvky. Krmivo by mělo být vždy určeno pro štěňata, často je rozlišeno krmení pro nejmenší štěňátka a juniory, tedy starší štěňata, například kolem půl roku. Další zásadní rozlišení krmiva je podle velikosti plemene. Jiné granule jsou vhodné pro malá plemena a jiné pro velké psy.

Každé štěně je jiné

  Stejně jako u dětí je potřeba vědět, že každé štěně je jiné a to nejen u různých plemen, ale také mezi konkrétními psy. Každá rasa psů totiž dospívá trochu jinak. Trpasličí a malá plemena dospívají již v jednom roce. Mezitím střední rasy psů do 45 kg mohou být štěňaty až do 18 měsíců, kdy končí jejich růst. Největší nároky jsou kladeny na orgasmus obřích a často také přešlechtěných plemen, u kterých je vývoj ukončen až ve dvou letech.

Po celé období dospívání štěněte je potřeba zvolit dokonale vybalancovaný přísun základních živin a minerálů, které jsou nezbytné pro zdravé kosti. Navíc u velkých psů je ještě hodně důležitý obsah glukosaminu a chondroitinu, což jsou vitamíny nezbytné pro dokonalou stavbu kloubní tkáně. Pokud zvolíme pro štěňata nevhodné krmivo, mohlo by to pro něho přinést v budoucnu mnoho zdravotních problémů.


Proč zvolit kvalitní krmivo pro štěňata?

Pojďme si shrnout hlavní důvody, proč být při výběru krmiva pro štěňata mimořádně opatrní. V prvních měsících života zajišťuje vhodně zvolené kompletní krmivo příznivý vývoj kosterní soustavy každého štěněte. Zásadní roli hraje přiměřený obsah aminokyselin, vitamínů a minerálních látek. Vybírejte krmiva podle velikosti plemene, některé značky dokonce vyrábí krmiva, která jsou určena pro konkrétní rasy psů. Psovi nevařte a nepodávejte „vlastní“ stravu, to je to nejhorší, co můžete pro svého psa udělat.


Důležité vitamínové doplňky

V době, kdy ještě na trhu nebyla dostupná kvalitní psí krmiva, se psům do jídla přidávaly různé vitaminové a minerální doplňky. Dnes už to skutečně není potřeba, neboť kvalitní krmiva obsahují vše, co vaše štěně potřebuje. Váš pejsek nepotřebuje různé kloubní preparáty, rybí tuk či vápník navíc. Pokud bude vámi zvolené krmivo hodnotné, bude všech těchto živit obsahovat akorát. Rozhodně není nutné pejskovi dávat něco navíc, můžete mu tím naopak ublížit.

Pokud něčeho ve stravě mnoho, je to stejně špatně, jako kdyby toho bylo málo. Ať už se tedy jedná například o vápník. V případě, že ho pejsek bude přijímat hodně, nebude je organismus schopný vápník vstřebat.

Jak často štěně krmit

  Kromě výběru správné kombinace stravy je také velmi důležité znát, jak často je potřeba malé štěně krmit. Tyto zásady se značně liší od dospělého psa. Štěňata totiž potřebují jíst mnohem častěji, než velcí psi. Důležitou roli hraje také správné technika krmení, která by měla mít svá pravidla. Předně nezapomínejte na to, že váš pejsek (to platí pro všechny psi) potřebuje mít po celý den dostatek pitné vody, aby se mohl kdykoliv napít podle potřeby. V prvních týdnech štěně saje pouze mateřské mléko. Jakmile si ho přinesete domů, pejsek je již plně odstavený a je schopný přijímat pevnou stravu. Obvykle si štěně přivezete domů ve věku osmi týdnů. V této době potřebuje pejsek přijímat potravu 4 až 5 krát denně.

Mezi 3. a 5. měsícem štěněte snižujeme postupně dávky krmení na 3 až 4 denně. Po půlroce už stačí pejskovi pouze 3 jídla denně, kolem 10 měsíců pouze 2 za den. Do jednoho roku platí toto pravidlo pro všechny rasy psů. Ovšem jeden rok věku psa je hodně zlomový. Malá plemena v tomto věku dospívají a už nepotřebují krmit tak často, od roku už jim lze podávat pouze jedno jídlo denně.

Naopak u větších plemen se doba častějšího krmení prodlužuje až do 18 měsíců, u obřích psů až do dvou let, někdy i po celý život. Obří plemena, jejichž váha v dospělosti přesahuje 45 kilogramů, potřebují mnohem více stravy, než psi o více než polovinu menší. Vyváženou stravu jim obvykle nepřinese pouze jedno jídlo denně. Nicméně o tom se raději vždy poraďte s veterinářem.

Pes by měl už od malička mít určité návyky ohledně krmení. Není vhodné pejskovi jídlo nechávat v misce „pořád“, aby do toho vždy jen dloubl a nesnědl. Naopak psa učte, aby jídlo snědl hned. Nejjednodušší je zvolit tuto metodu, dejte pejskovi krmení a nechte mu ho přibližně 10 minut. Pokud do té doby vše nesní, misku mu seberte a další krmení dejte opět v obvyklou dobu. Tím zabráníte, aby pes jídlem opovrhoval a navíc jídlo by měl sníst vždy čerstvé. Nebojte se, že vás psí miláček bude kvůli tomu hladovět, psi se učí velmi rychle. Stačí, když mu dvakrát seberete nedojedenou misku a po třetí se na jídlo hladově vrhne. Po jídle by mělo být štěně vždy v klidu. V té době si s ním nehrajte, ani necvičte a nenechte ho také běhat. Malé štěně je většinou po jídle tak unavené, že okamžitě usne.

Co je to dehydratace?

  Moderní technologie umožňuje vyrábět velmi kvalitní granule, které svou strukturou umožňují takzvanou dehydrataci. Pod tímto pojmem se ukrývá určitý způsob úpravy krmiva, který umožňuje dehydrataci. Tato strava je vhodná zejména v době, kdy štěně přechází z mateřské stavy na pevnou. Mnohem lépe se jim přijímají granule zvlhčené. Jakmile se granule namočí, získají pro štěně mnohem lepší a výraznější chuť a vůni kvalitních surovin. Příprava je snadná, přiměřenou porci granulí zalijte malým množství vody, která je teplá asi na 50 stupňů Celsia. Poté nechte granulky nabobtnat a změknout. Podávejte je štěněti ještě teplé, po jídle misku důkladně umyjte. Dodržujte u štěňat zvýšenou hygienu. Pravidelně jim čistěte misku od jídla i od pití, dbejte na to, by voda v misce byla neustále čerstvá.

 

 

 
< Předch.   Další >

 
 
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
pozpat pozpat pozpat
pozpat pozpat pozpat