pozhlav pozhlav
Stránky pro psy DogSite.cz - Inzerce psů, plemena psů, psí články, výstavy psů
pozhlav pozhlav
poztop poztop
poztop poztop
vyhledávání poz
 
vyhledávání poz
poztop poztop
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
   
Potřetí doma Tisk E-mail

Výstavní okénko

Dingo z Debry

 

 

Skutečný labužník si nechá lahůdku trošku uležet, aby ji mohl patřičně vychutnat. Tak jsme se rozhodli i my přihlásit se s úspěchem s odstupem času. Každé světové výstavě byla věnována řada článků od odborníků a protože se nechceme opakovat, tak snad jenom pár řádků věnovaných nejdelšímu představiteli malých plemen, který při svém malém vzrůstu dosáhl tak vysoko. Ano je řeč právě o jezevčíkovi, o plemeni, které získalo na posledních třech výstavách titul SVĚTOVÝ VÍTĚZ....


   Možná si někdo z pamětníků vzpomene na malou slečnu s anglickým setrem, bývalou mladou vystavovatelku Kláru, která nejednou stála s různými plemeny v závěrečných soutěžích" na Bedně", většinou na I. místě. Již dávno odrostla dětským střevíčkům, ale pejskům zůstala věrná. Dnes se jim věnuje na profesionální úrovni. Se svým partnerem Thomasem, kterého si  mimochodem zvolila nejen jako partnera pro práci, ale i pro život, vytvořili manželský handlerský team. Pejskům věnují veškerý svůj čas.
   K rozhodnutí, vydat se na prestižní světovou výstavu do zámoří, do Brazilského Ria de Janeira, jistě potřebovali  mnoho odvahy a velkou míru zodpovědnosti. Po překonání řady úskalí, která obnášelo vyřízení dokumentů pro vstup do země, se nakonec na dobrodružnou cestu vydali. Jako doprovod měli 7 psů. Jezevčík cestoval v kabině, ostatní ve specielně upraveném zavazadlovém prostoru. Po značném nervovém vypětí šťastně docestovali. Za český chov startoval dlouhosrstý trpasličí jezevčík- Danny z Ostrožských jezer, již tehdy držitel řady prestižních titulů / šampionát 14 zemí, Evropský vítěz mladých, Evropský vítěz, BIS..../, jeho matkou je Perameles z Debry, otcem slavný Winnifred Trias, chovatelem je pan Jaroslav Nedoma, majiteli manželé Klára a Thomas Wastiaux. Danny kromě titulu Světového vítěze vybojoval i titul BOB. Výlet do Ria přinesl určitě mnoho radosti, vždyť, komu se podaří přivézt 7 světových vítězů z jedné výstavy....,ale kromě úspěchu a řady užitečných zkušenností přinesl i první rozčarování o lidské nespolehlivosti a životní realitu. Faktem zůstává, že se malý dlouhosrstý jezevčík z českého chovu stal světovým vítězem pro rok 2004.
    Jednou za rok je jednou za rok, a tak se po Brazilském úspěchu, lidská omladina nenechala odradit několika tisíci kilometrů navíc a bylo rozhodnuto, cestuje se do Argentiny. Mladý manželský pár se vydal na lehce šílenou cestu na světovou výstavu do Buenos Aires. Psí doprovod byl tentokrát se šťastnou třináctkou a tak bylo třeba pomocníka, když rodinný výlet, tak volila Klára svou sestru Marii. Sesterský klan určitě neměl o zážitky nouzi. V letadle tentokrát cestovalo přes 40 psů  a organizačně /až na jeden smutný příběh, kdy anglického buldoka zapomněli dát do vyhřívaného prostoru a do Argentiny dorazil zmrzlý/ bylo tentokrát velmi dobře zvládnuto. Kromě světové výstavy zde byly ještě uspořádány mezinárodní výstavy. Výstavy samé proběhly relativně v poklidu , ale trochu toho argentinského vzrůša vystavovatelé přeci jenom zažili. K incidentu došlo u argentinských dog, následně došlo k výbuchu několika bomb se slzným plynem a nastala obrovská panika, celá hala se musela evakuovat, určitě to nebyl záviděníhodný zážitek. Posuzování se na 3,5 hodiny zastavilo, plemeno argentinská doga ztratilo nárok na zadání titulu světového vítěze. Ale raději zpět k jezevčíkům. Danny pro tentokrát zůstal doma, v trpasličím rázu startoval jeho francouzský syn/ mimochodem šel ve šlépějích svého otce a získal titul SV/. Za české barvy a zároveň za naši rodinu vyrazil Dingo Z Debry, syn Winnifreda Trias a Sabiny z Debry,z chovu MUDr Odona Dvořáka Drsc, možná jste o něm již slyšeli, stal se dvakrát šampionem šampionů, měl čestné umístění v soutěži Khara, v té době se již pyšnil mnohými prestižními tituly, ale titul světového vítěze v jeho sbírce chyběl. S titulem světového vítěze jsme tak trošku počítali, ale ač se to zdálo do poslední chvíle neuvěřitelné, tak Dingo z Debry získal nejen titul BOB ale i titul BOG. Tak se nesporně zapsal český jezevčík do kynologické historie, nejen, že se stal nejkrásnějším jezevčíkem pro rok 2005, ale patří mezi nejkrásnějších 10 psů na světě! O tom se nám ani nesnilo....
Rodinná výprava přivezla z Argentiny 33 titulů-argentinské šampiony,grandšampiony,latinskoamerické šampiony,jihoamerické a karibické vítěze a konečně 8 světových vítězů. Dingo z Debry získal ještě kromě všech možných šampionátů 4x titul BOB. Kromě úspěchu si také naše výprava přivezla pořádnou argentinskou chřipku, která jim výlet ještě dlouho připomínala..
     Světová výstava 2006 se konala na Evropském kontinentě. Dala se předpokládat velká účast, ale do polské Poznaně přihlášených 944 jezevčíků pravděpodobně předčilo veškerá očekávání. Koho vybrat, tentokrát volila Klára králičího dlouhosrstého jezevčíka nezvyklého zbarvení- černé s pálením tygrované a do Polska vyrazil opět český potomek pes Ravel Klamap Debra - matka Duli z Klamap a otec Image z Debry, chovatelka ing Marie Prokůpková. Po zprávě , že králičích jezevčíků je přihlášeno 63 , jsme měli lehké pochybnosti o případném úspěchu. A naděje svitla hned na začátku posuzování, francouzskému rozhodčímu, panu Jaques Le Magnanovi padli čeští jezevčíci do oka. Jako první za naši psí rodinu startoval v mezitřídě mladičký Zeus Klamap Debra a vybojoval titul CWC, druhý z našich králíků byl Tom-li z Debry i jemu zadal pan rozhodčí titul CWC v třídě pracovní, a do třetice nastoupil v třídě šampionů Ravel Klamap Debra a opět stanul na prvním místě s titulem CWC, zástupci ostatních zemí viditelně z našich psů velkou radost neměli. A tak se v boji o titul SV utkali 3 naši stájoví zástupci. Nejlépe se prezentoval Ravel a ač se to zdálo neuvěřitelné, titul světového vítěze potřetí za sebou putuje do České republiky a nejen to, Ravel ještě v závěrečném boji přidal, stejně tak jako jeho úspěšní předchůdci i prestižní titul BOB. Naše lidská omladina se nesporně významně zasloužila o vstup českého dlouhosrstého jezevčíka malého rázu na světovou scénu kynologického dění....
    Asi bychom neměli opomenout skutečnost, že první světový vítěz v naší kynologicky postižené rodině byl také králičí dlouhosrstý jezevčík TIM BUTZ , který titul SV získal v roce 1971 na světové výstavě v Maďarsku, tento pes byl zakladatelem českého chovu malých dlouhánů, ale pocházel z Belgie.
    Majiteli DANNYHO Z OSTROŽSKÝCH JEZER, DINGA Z DEBRY a RAVELA KLAMAP DEBRA jsou manželé Klára a Thomas Wastiaux. Za důstojnou reprezentaci českého chovu jim patří náš dík.

                                                                                    Ing. Marie Prokůpková
                                                                                    chov. stanice - Klamap Debra

 

 
< Předch.

 
 
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
pozpat pozpat pozpat
pozpat pozpat pozpat