pozhlav pozhlav
Stránky pro psy DogSite.cz - Inzerce psů, plemena psů, psí články, výstavy psů
Zde může být i Vaše reklama
pozhlav pozhlav
poztop poztop
poztop poztop
vyhledávání poz
 
vyhledávání poz
poztop poztop
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
   
Dortmund 2008 z pohledu jezevčíka Tisk E-mail

Výstavní okénko

Darling of Holderness

  V termínu 2. – 4. května 2008 se konala v německém Dortmundu jedna z nejprestižnějších německých (a evropských zároveň)  výstav: VDH-Europasieger Zuchtschau 2008. Ve Westfalenhallen Dortmund přivítali na 5599 přihlášených psů. Klasická a pověstná německá pečlivost začínala výborným značením výstavy, bezproblémovým parkováním, nezaznamenali jsme žádné fronty, ani při veterinární přehlídce, ani při výdeji katalogů.

   Dvě z hal byli určeny pouze pro prezentaci prodejců všech možných kynologických potřeb, jedna pro prezentaci různých klubů chovatelů, ostatní haly sloužili k vystavování. Kruhy byli prostorné, vždy na celé ploše s položenými koberci, bylo dost  místa okolo kruhů, místy byli připravené boxy pro psíky, které byli hojně využívány. Mezi dvěma halami bylo vyhrazené místo pro venčení, stále se v něm pohybovali uklízeči, takže nebylo problémů s hygienou psíků.

Dlouhosrstí standardní psi - mezitřída

   Jako chovatele i rozhodčího pro jezevčíky mne opět překvapila sehranost kolektivu působícího v kruhu, kde jsme byli posouzeni, pan rozhodčí byl v kruhu již od  osmi hodin, aby dohlédl na přípravu, k dispozici měl zapisovatele na tabuli , který zval psíky do kruhu, dvě zapisovatelky u stolu, další dva pracovníky, kteří pomáhali s dalšími administrativními úkony.  Ač je to u nás nezvyklé, všichni jedinci byli měřeni (obvod hrudníku) a všichni jedinci váženi a to bez rozdílu rázu.  V Německu je zvykem (na rozdíl od našich zemí), že se ráno odevzdá v kruhu průkaz původu a výměnou za něj dostane vystavovatel katalogové číslo a po posouzení všech jedinců a vyhlášení posledního titulu odevzdá vystavovatel číslo dostane zpět desky s posudkem a svým rodokmenem – výsledek posouzení je zapsán, ať je vystavovatel spokojen či nikoli.

Drsnosrsté králičí feny - tř. otevřená

   Celé dopoledne a část odpoledne jsme v našem kruhu sledovali precizní práci pana rozhodčího, posuzoval 66 jedinců,  všechny pečlivě prohlédl, prohmatal, změřil, zvážil , zkontroloval chrup i skus, posuzoval opravdu brilantně. Po zadání všech ocenění v jednotlivých třídách ve všech pěti kruzích jezevčíků byl bleskurychle vytvořen ze dvou kruhů kruh závěrečný pro posouzení  a dokončení ocenění. Do tohoto kruhu postupně nejprve nastoupili chovatelské skupiny jezevčíků (vítěznou se stala česká chovatelská skupina „Vitoraz“ pana  Jana Bušty),   podle rázů nastupovali jedinci s oceněním nejlepší veterán a byl vybrán nejlepší veterán skupiny IV. FCI – stal se jím dlouhosrstý standardní jedinec Skipper vom Wenzelhof. Posléze jsme mohli vidět vždy podle rázů jedince s titulem  Europajugendsieger 2008, ukázali se v něm i jedinci ocenění jako r. CAJC (u nás se neuděluje), posléze nastoupili jedinci  psy a feny zvlášť s oceněním CAC VDH a z nich byl vybrán jedinec, který si odvážel nejen CACIB, ale především mimořádně prestižní ocenění VDH – Europasieger 2008. Po tomto ocenění již následovalo zadání titulu BOB. 

Dlouh. standardní fena QUEEN ELIZABETH Amery - Europasieger 2008

   Česká  výprava jezevčíků,  byť nebyla nijak početná,  odvážela několik prestižních ocenění. Největší úspěch vybojoval drsnosrstý trpasličí pes, Pavek´s Argo, z chovu pana Jana Pávka z Dudova , který získal ocenění Europajugendsieger 2008, BOB a BIG, výborný úspěch zaznamenal drsnosrstý králičí jezevčík  Mailer Deamon Vitoraz  v majetku a chovu pana ing. Jana Bušty z Prahy ,  který získal ocenění Europajugendsieger 2008, pravděpodobně prvním dlouhosrstým standardním jezevčíkem českého chovu s titulem Europasieger 2008 se stala fena Queen Elizabeth Amery z chovu paní Hany Spalové ze Slabec.

CAJUS von der Weidewiese - res. CAC VDH

   Titul res. CAC VDH do Čech dovezl také dlouhosrstý standardní pes německého chovu v českém majetku Cajus von der Weidewiese v majetku pana Rudolfa Ocaska z Mostu. Čeští jezevčíci se v zemi původu plemene a na tak významné výstavě prostě neztratili.

Konečně jedeme domů

                                                                    Text: H. Spalová - ch. st. Amery
                                                                    Foto: H. Spalová - ch. st. Amery
                                                                             M. Přibáňová - ch. st. Grand Amity

 
< Předch.   Další >

 
 
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
pozpat pozpat pozpat
pozpat pozpat pozpat