pozhlav pozhlav
Stránky pro psy DogSite.cz - Inzerce psů, plemena psů, psí články, výstavy psů
Zde může být i Vaše reklama
pozhlav pozhlav
poztop poztop
poztop poztop
vyhledávání poz
 
vyhledávání poz
poztop poztop
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
   
Psí sporty - Agility Tisk E-mail

 

 

     Dnes si představíme první z různých psích sportů a to    

Agility

 který vznikl jako zmenšená kopie koňského parkuru
 a byl oficiálně představen v Anglii v 70 letech 20. století.

Agility - Kólie

Agility je jeden z nejznámějších psích sportů. K jeho prvnímu veřejnému představení došlo v roce 1978 na slavné psí výstavě Cruft´s, kde byl zařazen jako doplňkový program. Je velmi podobný koňskému parkuru, jen s tím rozdílem, že mezi překážkami ( patřičně zmenšenými a upravenými ) se neprohání koně, ale psi. U nás se agility oficiálně představují  v roce 1992, kdy byl založen Klub agility ČR.
 

Agility

 Principem agilit je co nejrychleji proběhnout překážkovou dráhu ( parkur ), při dosažení co nejmenšího počtu trestných bodů. Součástí parkuru jsou různé překážky, jako např.  slalom, skokové překážky, áčko, kladina, skok daleký, houpačka, pevný a látkový tunel a nebo kruh. Dráhy jsou různě obtížné a liší se od sebe pořadím překážek, jejich směrem a počtem. Pes má za úkol běžet po trati na volno bez vodítka a jeho vůdce jej ovládá pouze vlastním pohybem, ukazováním rukou a slovními povely.  
 

Agility jsou vhodné skoro pro všechna plemena, včetně kříženců. Vzhledem k různým skokům se nehodí pro těžká molosoidní plemena z důvodu zatěžování kloubů. Nevýhodu budou mít malá plemena jako např. čivava nebo jezevčík, ale i velká plemena typu vlkodav z důvodu velikosti některých překážek.  
 

Nejčastěji běhají agility plemena border kolie, šeltie, foxteriér nebo belgický ovčák. Pes by měl být v dobré kondici, mladí jedinci a veteráni by měli omezit zdolávání skokových překážek. Fyzickou kondici musí mít i vůdci psů, kteří s nimi běhají parkur, aby jim na trati stačili a mohli je po ní vést.


Výcvik agility probíhá pomocí oblíbené hračky, kterou pes sleduje po trati a odměňováním pomocí pamlsků. Postupně se pes učí překonávat různé překážky a sledovat povely svého pána. Sledování hračky postupně přechází v poslouchání na povely a pokyny, až se sledování hračky a odměňování pamlsky úplně vytratí z běhu po parkuru a slouží již jen jako odměna po proběhnutí trati.


Agility lze běhat i pokud nemáte závodní ambice, jen tak pro radost z pohybu a z pobytu mezi psi a ostatními psími nadšenci.
 

Agility

 

 
< Předch.   Další >

 
 
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
pozpat pozpat pozpat
pozpat pozpat pozpat