pozhlav pozhlav
Stránky pro psy DogSite.cz - Inzerce psů, plemena psů, psí články, výstavy psů
Zde může být i Vaše reklama
pozhlav pozhlav
poztop poztop
poztop poztop
vyhledávání poz
 
vyhledávání poz
poztop poztop
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
   
Jak jsem odnaučil své psy tahat na vodítku Tisk E-mail

Výcvik psů

  

 Nejsem žádný profesionální cvičitel, jen obyčejný majitel dvou psů. Můj starší pes je labradorský retriever. A ten asi o půl roku mladší je kříženec německého ovčáka a setra. Staršímu psovi letos bude 11 let. A teprve nedávno se mi podařilo je oba konečně odnaučit tahat na vodítcích. Do nedávné doby se mnou cvičili jak s hadrovou panenkou a bez stahovacího psího obojku bych je v některých situacích ani neudržel. 

pes v rodině

 

Možná se někomu bude zdát toto téma jako provařené a moje postřehy jako banální, ale třeba mně dlouhé roky nepomohly žádné rady od cvičitelů psů, které jsem dostal. A nepomohl mi ani žádný z článků, který se odnaučováním tohoto psího zlozvyku zabýval. Sebekriticky ale musím přiznat, že možná je to dáno i tím, že jsem zkrátka ty rady úplně nepochopil. Zároveň je však pravdou, že v mnohých článcích se jednoduše píšou nesmysly. Zlomové pro mne však bylo, když jsem čirou náhodou narazil na pořad cvičitele Cesara Millana . Je to neuvěřitelné, ale tenhle člověk mi během několika desítek minut dokázal vysvětlit, co mám dělat.

 

Jak už jsem naznačil, v minulosti jsem toho vyzkoušel spoustu, jak psy přimět, aby netahali. Zkusil jsem i „Halti ohlávku“. Za odměnové pamlsky pro psy jsem utratil majlant. Dokonce jsem jim kupoval ty jejich nejoblíbenější psí sušenky od Eukanuby, aby měli motivaci mě poslouchat (i když můj labrador je takový nenažranec, že by ho stačilo odměňovat normálními granulemi z běžného krmiva pro psy). Zkoušel jsem také s sebou nosit jejich oblíbené psí hračky, aby se na mě soustředili. Pokoušel jsem se také psa nechat posadit a uklidnit vždy, když začal tahat, ale to také nikam nevedlo, protože takto jsme se za půl hodiny nedokázali dostat ani 200 metrů od domu. A postupem času jsem na věc začal víc a víc rezignovat. Říkal jsem si: Hlavně že jsou psi hodní na lidi i zvířata, holt budu muset nějak ty procházky přežít. Až ten pořad výše zmíněného Cesara Millana tento můj postoj změnil a já si uvědomil, že řešení je snadné.


Pes chodí za námi

Nejprve je třeba si uvědomit, jak bude vypadat procházka se psy, vychází už z toho, co se děje u vás doma. Pes musí vědět, že vy jste pán (šéf smečky). Pes si musí být vědom, že jde na procházku s vámi, že to vy vedete a rozhodujete (a ne obráceně).

Proto začínám tím, že je nesmím nechat „tancovat“ před dveřmi, když jdeme ven. Prostě dveře ven neotevřu do té doby, než budou v klidu sedět a čekat, co udělám já. Ze dveří vycházím zásadně první já a psům poručím, ať čekají vevnitř, dokud jim neřeknu, ať jdou. Už jen tímto malým fórkem psy zklidníte a ukážete jim, že to vy rozhodujete, kam a kdy se půjde.

A když už jste venku, tak nikdy(!) nenechte psa, aby šel před vámi. Tady buďte důslední. Nenechte ho vystrčit čumák před vás ani o milimetr – pes musí být pořád za vámi. Kdo totiž jde první, ten vede ostatní, ten je vůdce smečky – proto tuto pozici nesmíte přenechat psovi. Když pes bude mít pocit, že je šéf smečky, tak si o cestě bude chtít rozhodovat sám - a v důsledku toho vy budete vlát za ním na vodítku.

 

Jak toho dosáhnout?

Váš pes bude nejvyrovnanější a nejspokojenější, když bude mít pocit, že pán má věci pod kontrolou, že je v klidu, a že psa vede. A tohoto respektu a důvěry nedosáhnete žádným taháním za vodítko, řvaním na psa… a už vůbec ne bitím. Respektu a důvěry dosáhnete pouze tak, že sami budete mít neochvějnou sebedůvěru, že jste šéf vy – a pes z vás tuhle sebedůvěru vycítí a rád se vám podřídí. Pokud ale budete vnitřně nejistí a psychicky labilní, tak i to z vás vycítí a bude mít tendence převzít vaše šéfovské místo ve smečce. Jak se zdá, tak drtivá většina problémového psího chování vychází z psychiky jejich pánů. Pes je „emocuc“ – o vašich emocích má lepší přehled než vy samotní. 

 

A v žádném případě se neobávejte toho, že pes, který je vůči vám submisivní, je nějak osobnostně zlomený – opak je pravdou. Pro psovité šelmy je typické, že žijí v hierarchicky uspořádaných smečkách, kde každý pes má dané své společenské postavení – poslouchat šéfa je tak pro psa přirozené.  

 

Když si pes nebude jistý svým postavením ve smečce, tak z toho může být labilní a vynervovaný. Je tedy dobré, když mu budete jeho místo ve smečce různými způsoby potvrzovat. Například mu zakážete přístup na určitá místa a vymezíte mu takové, které je vyloženě jeho. Třeba tak, že mu koupíte pelech pro psy. Pak bude mít svoje vlastní místo, kam může chodit, nebo na které ho můžete vykázat, když otravuje.

 

A když už se vám podařilo dosáhnout toho, že vás pes respektuje jako šéfa smečky, tak vysvětlit mu, že chcete, aby chodil na psím vodítku za vámi, je jen otázka času a trpělivosti (mně na to stačily 3 kratší procházky – a to moje psiska jsou už dědečkové, u kterých je přeučování nežádoucího chování těžší než u štěňat). Já to svým psům vysvětlil docela jednoduchým způsobem: Nechal jsem je posadit a udělal 2 kroky před ně a trval jsem na tom, aby zůstali sedět, než ode mne uslyší povel k chůzi. A pokud se mě pokusili předejít, tak jsem je nekompromisně vrátil zpátky a případně je nechal opět sednout – a opakoval jsem to tak dlouho, dokud nepochopili, že mě musí sledovat, aby šli u nohy a za mnou. A hlavně jsem dbal na to, abych se nenechal vynervovat a byl klidný a rozhodný, abych každou částí svého těla na psy působil ve smyslu – „já jsem pán, všechno vyřeším já a vy jdete na procházku se mnou a půjdete, kam já chci“. Tento týden jsem dokonce slavnostně psům připojil před procházkou normální pěkné psí obojky a původní stahovací obojky jsem radostně uložil do skříně jako již nepotřebné.

 

K napsání tohoto krátkého článku mě přiměli sousedé, kteří zaznamenali náhlou pozitivní změnu v chování mých psů. Celé moje okolí je překvapené, že „starého psa novým kouskům naučíš“. Při každé psí procházce se mě lidi ptají, jak jsem to udělal – a potom se diví nad informacemi, které jim k tomu poskytnu. Tak jsem to tedy sepsal. Zkušené cvičitele snad tento příspěvek neurazí. A někdo, kdo na tom je tak, jak jsem býval já, to snad ocení.

  

 
Další >

 
 
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
pozpat pozpat pozpat
pozpat pozpat pozpat