pozhlav pozhlav
Stránky pro psy DogSite.cz - Inzerce psů, plemena psů, psí články, výstavy psů
pozhlav pozhlav
poztop poztop
poztop poztop
vyhledávání poz
 
vyhledávání poz
poztop poztop
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
   
Hrad Buchlov Tisk E-mail

Články DogSite - výstavy, zkoušky, blog jezevčíka
Hrad Buchlov

    

   
   Hrad Buchlov – viditelný z velké dálky od Zlína až po Kyjov. Neodmyslitelná kulisa horizontu na západě, součást Chřibů a nebezpečných Buchlovských hor.

 

 

   
   Historie hradu se datuje od poloviny 13. století. Hrad svou strategickou polohou střežil východní hranici českého království proti vpádům Uhrů. Byl založen českým králem jako správní středisko se soudní pravomocí. Jeho nejstarší části jsou hranolovitá věž a obytný palác.

Součástí prohlídkových tras je návštěva zbrojnice, knihovny, přírodopisných sbírek, egyptologické sbírky, vyhlídkové věže…. Zajímavou součástí egyptologické sbírky je egyptská mumie přivezená na hrad v 19. stol. Josefem Vratislavem z Mitrovic jako svatební dar své sestře.

    K hradu Buchlov neodmyslitelně patří pověsti, z kterých je nejznámější pověst o Lípě neviny. Pověst vypráví o zbrojnoši, který byl za pytláctví nespravedlivě odsouzený k smrti. Jeho posledním přáním bylo zasadit lípu kořeny nahoru a korunou do země. Pokud se lípa do roka zazelená, dokáže se tím jeho nevina. U soudu přání vzbudilo údiv, ale zvědavý soudce a páni s jeho přáním souhlasili a na rok ho vsadili do vězení. Lípa se podle pověsti skutečně zazelenala a odsouzenec byl propuštěn na svobodu. Pamětná lípa roste dodnes jako symbol neviny odsouzeného na nádvoří hradu.

Umístění: Zlínský kraj, okr. Uherské Hradiště

Dostupnost : osobním automobilem - parkoviště pod hradem, autobusem – zastávka asi 1,5km od hradu.

www.hradbuchlov.cz

 
< Předch.   Další >

 
 
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
pozpat pozpat pozpat
pozpat pozpat pozpat