pozhlav pozhlav
Stránky pro psy DogSite.cz - Inzerce psů, plemena psů, psí články, výstavy psů
Zde může být i Vaše reklama
pozhlav pozhlav
poztop poztop
poztop poztop
vyhledávání poz
 
vyhledávání poz
poztop poztop
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
   
Svatohubertská pouť v Dubu nad Moravou Tisk E-mail

Různé

Svatohubertská pouť v Dubu nad Moravou

 

  Na 3. listopadu připadá svátek sv. Huberta patrona myslivců. Kolem tohoto datumu se na různých místech na světě konají myslivecké mše svaté s prosbami za dobrý lov a za ochranu zvířat a přírody. V poutním chrámě v Dubu nad Moravou se v sobotu 8.11.2008 uskutečnila
1. evropská a 10. domácí Svatohubertská pouť.
  Na tuto pouť se zde sjelo velké množství příznivců myslivosti nejen z naší republiky.

  Slavnostní mše svatá, které se zůčastnil biskup Hrdlička byla slavena hned ve čtyřech jazycích. Měli jsme možnost slyšet češtinu, polštinu, němčinu a latinu. Během mše zazněly slavnostní fanfáry v podání mysliveckých trubačů.

myslivecká mše svatá v Dubu nad Moravou

  Na konci mše byl vysvěcen obraz patrona myslivců sv. Huberta, který bude umístěn do místní kaple zasvěcené sv. Hubertovi. Proč je patronem myslivců svatý Hubert? Hubert byl náruživý myslivec. Žil na přelomu 7. a 8. století. Pocházel ze šlechtické rodiny v Akvitánii. Oženil se a byl v manželství šťastný. Podle legendy jeho manželka zemřela na Velký pátek při porodu syna. Hubert z toho byl nešťastný a aby na to nemusel myslet, vyjel si ještě toho dne na lov. V lese spatřil velkého jelena, kterému mezi parohy zářil kříž a uslyšel hlas, který ho varoval,  že je na cestě vedoucí do pekla. Po tomto zjevení se Hubert obrátil, dal se na duchovní službu a nakonec se stal biskupem. Rád chodil s procesím po polích a lesích a prosil Boha o požehnání a dobrou úrodu. Je patronem myslivců, lukostřelců, střelců, lesních dělníků, řezníků, kožešníků, lovců kožešin, soustružníků, optiků, slévačů, výrobců matematických přístrojů, matematiků, výrobců rolniček, loveckých psů, proti psímu kousnutí, proti vzteklině, proti hadímu uštknutí a proti strachu před vodou.

obraz patrona myslivců sv. Huberta

  Po mši svaté proběhlo v poutním kostele slavnostní uvedení dvou uchazečů do cechu mysliveckého. Pasující hlavní lovčí připomenul oběma uchazečům, ale nejen jim, že údělem myslivce je starost o zvířata, o přírodu a že vše musejí dělat s velkým srdcem a láskou, aby příroda, která jíim bude svěřena pod jejich vedením dál vzkvétala.

uvedení dvou uchazečů do cechu mysliveckého

  Po pasování se uskutečnila ukázka vábení jelenů v podání několikanásobného mistra republiky Josefa Kaprase. Podle velkého ohlasu přihlížejících bylo vábení velmi dobře předvedeno.

vábení jelenů - mistr republiky Josef Kapras

  Během odpoledního programu mohli všichni obdivovat překrásné dravce, které sokolníci ochotně ukazovali. Pro názornost byl předveden lov dravými ptáky. Pomocí draka byla vytažena návnada do výšky a vypuštěný dravec na tuto návnadu zaútočil a ulovil ji. Přítomné děti s velkým zájmem sledovali, jak dravec postupně nabírá výšku a jak pak neomylně chytí návnadu a snese se s ní k zemi.

  Co říct závěrem? I přes drobný déšť, který se odpoledne spustil, to byla nezapomenutelné sobota, na kterou budou jistě všichni zůčastnění dlouho vzpomínat.

Ukázka dravců
 
< Předch.   Další >

 
 
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
pozpat pozpat pozpat
pozpat pozpat pozpat