pozhlav pozhlav
Stránky pro psy DogSite.cz - Inzerce psů, plemena psů, psí články, výstavy psů
Zde může být i Vaše reklama
pozhlav pozhlav
poztop poztop
poztop poztop
vyhledávání poz
 
vyhledávání poz
poztop poztop
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
   
Nový zákon pro majitele psů ve Francii Tisk E-mail

Články DogSite - výstavy, zkoušky, blog jezevčíka - Různé

 

   V poslední době je to velmi oblíbené téma a proto i my se podíváme za naše hranice, kde tento týden schválili zákon o chovu některých plemen psů jako jsou rotvajleři nebo pitbulové….

Francouzští poslanci a senátoři schválili zákon, který určuje, že je majitel plně zodpovědný za psa, který se vymkne kontrole a někoho zabije. Tzn, že majiteli v takovémto případě hrozí deset let vězení a pokuta 150 tisíc eur.
Dále si musí zájemce vybraných plemen psa obstarat na radnici souhlas, že si psa může pořídit, musí navštěvovat školení, kde se od specialistů naučí, jak se o dané plemeno starat, aby nebylo nebezpečné svému okolí.

Setr - ilustr. foto

  
Psi budou pravidelně kontrolováni experty a pokud budou shledány známky agresivity, můžou být majitelům odebráni. Mladiství a ti, kteří mají záznam v rejstříku trestů za násilnickou činnost si nebudou moci dané plemena koupit.

   U nás je zákon mnohem volnější. Majiteli psa, který někoho zraní, hrozí pokuta do výše 3 000 korun nebo jeden rok vězení. Útok se posuzuje jako trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti. Kdyby pes člověka dokonce usmrtil, může být jeho majitel odsouzen na dva roky do vězení.
Kdyby šlo o člověka, který používá psa při výkonu práce - tedy například o psovoda nebo pracovníka ostrahy, tak by mu hrozilo až pět let vězení.

   Velmi často v televizi nebo rádiu slyšíme, že v té a té vesnici někoho pokousal pes. Je smutné slyšet, že člověk nepřežil útok psa. Položme si ale otázku. „Jak je možné, že dnes pokouše pes častěji, než před třiceti roky. “
Osobně si myslím, že i v době minulé psi kousali. Vždyť známe rčení : „Pes, který štěká, nekouše.“ a jak se dodává v komedii Saturnin, „kousali všichni“
 Stačí, když se pozorně zadívám na nohy a ještě dnes tam najdu stopy po psím kousnutí. A byl to pes, který bydlel v sousedním domě a dobře mě znal. Udělala jsem jen jednu malou chybu a to tu, že jsem se dotkla jejich nového kočárku, ve kterém ležel novorozenec.
Ale jak už to bylo v době minulé, televize se nehonila za senzacemi, majitelé psa to hlásit nechtěli a nechat ho vyšetřit na vzteklinu odmítli. Protože jsem tady, tak lze usoudit, že pes byl zdravý. Určitě je mnoho lidí, kteří byli v minulosti pokousáni a nikde to nebylo nahlášeno. Tím nechci věc zlehčovat, ale věřím tomu, že dnešní doba je posedlá shonem po senzacích, shonem po lidské bolesti.

   Dnešní doba taky přeje chovu psů a je to jen dobře. Vždyť kolik psů pomáhá při léčení, kolik jich udělá radost dětem, ale i starým lidem, kteří nemají již nikoho, s kým by si mohli povyprávět. Pamatujme si, že pes je nejlepší přítel člověka a podle toho se k němu taky tak chovejme.¨
                                                                                                                                 M.N.

 

 
< Předch.   Další >

 
 
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
pozpat pozpat pozpat
pozpat pozpat pozpat