pozhlav pozhlav
Stránky pro psy DogSite.cz - Inzerce psů, plemena psů, psí články, výstavy psů
pozhlav pozhlav
poztop poztop
poztop poztop
vyhledávání poz
 
vyhledávání poz
poztop poztop
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
   
Nový zákon pro majitele psů ve Francii Tisk E-mail

Články DogSite - výstavy, zkoušky, blog jezevčíka - Různé

 

   V poslední době je to velmi oblíbené téma a proto i my se podíváme za naše hranice, kde tento týden schválili zákon o chovu některých plemen psů jako jsou rotvajleři nebo pitbulové….

Francouzští poslanci a senátoři schválili zákon, který určuje, že je majitel plně zodpovědný za psa, který se vymkne kontrole a někoho zabije. Tzn, že majiteli v takovémto případě hrozí deset let vězení a pokuta 150 tisíc eur.
Dále si musí zájemce vybraných plemen psa obstarat na radnici souhlas, že si psa může pořídit, musí navštěvovat školení, kde se od specialistů naučí, jak se o dané plemeno starat, aby nebylo nebezpečné svému okolí.

Setr - ilustr. foto

  
Psi budou pravidelně kontrolováni experty a pokud budou shledány známky agresivity, můžou být majitelům odebráni. Mladiství a ti, kteří mají záznam v rejstříku trestů za násilnickou činnost si nebudou moci dané plemena koupit.

   U nás je zákon mnohem volnější. Majiteli psa, který někoho zraní, hrozí pokuta do výše 3 000 korun nebo jeden rok vězení. Útok se posuzuje jako trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti. Kdyby pes člověka dokonce usmrtil, může být jeho majitel odsouzen na dva roky do vězení.
Kdyby šlo o člověka, který používá psa při výkonu práce - tedy například o psovoda nebo pracovníka ostrahy, tak by mu hrozilo až pět let vězení.

   Velmi často v televizi nebo rádiu slyšíme, že v té a té vesnici někoho pokousal pes. Je smutné slyšet, že člověk nepřežil útok psa. Položme si ale otázku. „Jak je možné, že dnes pokouše pes častěji, než před třiceti roky. “
Osobně si myslím, že i v době minulé psi kousali. Vždyť známe rčení : „Pes, který štěká, nekouše.“ a jak se dodává v komedii Saturnin, „kousali všichni“
 Stačí, když se pozorně zadívám na nohy a ještě dnes tam najdu stopy po psím kousnutí. A byl to pes, který bydlel v sousedním domě a dobře mě znal. Udělala jsem jen jednu malou chybu a to tu, že jsem se dotkla jejich nového kočárku, ve kterém ležel novorozenec.
Ale jak už to bylo v době minulé, televize se nehonila za senzacemi, majitelé psa to hlásit nechtěli a nechat ho vyšetřit na vzteklinu odmítli. Protože jsem tady, tak lze usoudit, že pes byl zdravý. Určitě je mnoho lidí, kteří byli v minulosti pokousáni a nikde to nebylo nahlášeno. Tím nechci věc zlehčovat, ale věřím tomu, že dnešní doba je posedlá shonem po senzacích, shonem po lidské bolesti.

   Dnešní doba taky přeje chovu psů a je to jen dobře. Vždyť kolik psů pomáhá při léčení, kolik jich udělá radost dětem, ale i starým lidem, kteří nemají již nikoho, s kým by si mohli povyprávět. Pamatujme si, že pes je nejlepší přítel člověka a podle toho se k němu taky tak chovejme.¨
                                                                                                                                 M.N.

 

 
< Předch.   Další >

 
 
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
pozpat pozpat pozpat
pozpat pozpat pozpat