pozhlav pozhlav
Stránky pro psy DogSite.cz - Inzerce psů, plemena psů, psí články, výstavy psů
Zde může být i Vaše reklama
pozhlav pozhlav
poztop poztop
poztop poztop
vyhledávání poz
 
vyhledávání poz
poztop poztop
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
   
Kupujeme štěně II. Tisk E-mail

Chov psů

Kterého chovatele si vybrat?

   Jednou z možností jak získat kontakty na chovatele a získat informace o narozených štěňátkách nebo očekávaných vrzích je již zmiňovaná návštěva psí výstavy. Můžeme taky použít inzerci, tištěnou formu nebo na internetu a zjistit kdo nabízí štěňátka námi vybraného plemene. Na základě těchto informací kontaktujeme chovatele a snažíme se získat co nejvíce informací o vrhu a rodičích štěňátek, o ceně štěňátek ( nemusí být stejná, protože cenu si určuje každý chovatel sám ).

štěně Jezevčíka dlouhorstého

Seriozní chovatel nám tyto informace dá a většinou v dnešní době přidá i kontakt na internetové stránky s fotografiemi vrhu a rodičů. U některých chovatelů musíme počítat s tím, že štěňátka jsou již zadána a chovatel nám nabídne zápis do pořadníku na další vrh. Odpovědný chovatel nám taky umožní ( někteří chovatelé to přímo vyžadují ) nezávaznou návštěvu chovu. Štěňátka by měla být chována v čistém prostředí s co nejvíce podněty, zvuky, v kontaktu s lidmi a jinými zvířaty. Pokud se Vám na návštěvě u chovatele nebude něco zdát vyberte si jiného chovatele nebo si.můžete domluvit nezávaznou návštěvu u více chovatelů a potom si vybrat.

štěně Československého vlčáka
Výběr štěněte

   Nejlepší je když nám umožní chovatel vybrat si štěňátko z více štěňat. V takovém případě sledujeme hru štěňátek pro zjištění, které štěňátko je živější, dominantnější nebo klidnější. V žádném případě by se nás štěňátko nemělo bát nebo se stranit ostatních štěňat, nebo psů. Které si vybrat záleží na tom, k jakému účelu si štěňátko kupujeme. Jestli chceme štěňátko k chovu a nebo výcviku, vybíráme nejživější a dominantní štěňátko, pokud chceme pouze rodinného přítele, tak si vybíráme ze štěňátek klidnějších. Může se taky stát, že chovatel má již skoro všechna štěňátka zadána a nemůžeme vybírat

z více štěňátek. V tom případě taky záleží na tom, k jakému účelu si štěňátko kupujeme, ale na tom bychom měli být již dříve domluveni s chovatelem. Pokud chceme štěňátko jen jako rodinného přítele a štěňátko není bázlivé nebo smutné ( nemocné ), tak nám nic nebrání takové štěňátko koupit. Pokud ale chceme štěně do chovu nebo výcviku, raději bychom měli počkat na další vrh a možnost výběru z více štěňat i když toto může být u některých plemen s méně početnými vrhy problematické. V takovém případě bychom měli věřit chovateli a jeho doporučení, že je štěňátko vhodné do chovu, protože málokterý chovatel by doporučil do chovu štěně, které by k tomu nebylo vhodné, protože mu určitým způsobem bude dělat reklamu jak na výstavách, tak později v chovu ( ale žádný chovatel nám nemůže stoprocentně zaručit, že z našeho štěňátka vyroste výstavní šampion nebo že bude později vybráno do chovu ). U vybraného štěňátka si zkontrolujeme jeho zdravotní stav. Jestli má čisté uši, zda nemá v srsti roztoče nebo blechy a zda nemá na ocásku nějakou vadu ( srůsty nebo výrůstky ). Dále zkontrolujeme skus zubů ( štěně by nemělo mít podkus, ani předkus ). Oči by mělo mít čisté bez výtoku, okolí řitního otvoru by taky mělo být čisté a u psů zkontrolujeme sestouplé varlata v šourku. Dále můžeme zkontrolovat jestli štěňátko nemá kýlu, jak pupeční, tak tříselnou, ale tato kontrola je pro laika již složitější.
V očkovacím průkazu, který nám dá chovatel ke štěňátku, zkontrolujeme záznamy o očkování a odčervení.

                                                                                               M.N.
 

 
< Předch.   Další >

 
 
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
pozpat pozpat pozpat
pozpat pozpat pozpat