pozhlav pozhlav
Stránky pro psy DogSite.cz - Inzerce psů, plemena psů, psí články, výstavy psů
pozhlav pozhlav
poztop poztop
poztop poztop
vyhledávání poz
 
vyhledávání poz
poztop poztop
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
   
Kupujeme štěně II. Tisk E-mail

Chov psů

Kterého chovatele si vybrat?

   Jednou z možností jak získat kontakty na chovatele a získat informace o narozených štěňátkách nebo očekávaných vrzích je již zmiňovaná návštěva psí výstavy. Můžeme taky použít inzerci, tištěnou formu nebo na internetu a zjistit kdo nabízí štěňátka námi vybraného plemene. Na základě těchto informací kontaktujeme chovatele a snažíme se získat co nejvíce informací o vrhu a rodičích štěňátek, o ceně štěňátek ( nemusí být stejná, protože cenu si určuje každý chovatel sám ).

štěně Jezevčíka dlouhorstého

Seriozní chovatel nám tyto informace dá a většinou v dnešní době přidá i kontakt na internetové stránky s fotografiemi vrhu a rodičů. U některých chovatelů musíme počítat s tím, že štěňátka jsou již zadána a chovatel nám nabídne zápis do pořadníku na další vrh. Odpovědný chovatel nám taky umožní ( někteří chovatelé to přímo vyžadují ) nezávaznou návštěvu chovu. Štěňátka by měla být chována v čistém prostředí s co nejvíce podněty, zvuky, v kontaktu s lidmi a jinými zvířaty. Pokud se Vám na návštěvě u chovatele nebude něco zdát vyberte si jiného chovatele nebo si.můžete domluvit nezávaznou návštěvu u více chovatelů a potom si vybrat.

štěně Československého vlčáka
Výběr štěněte

   Nejlepší je když nám umožní chovatel vybrat si štěňátko z více štěňat. V takovém případě sledujeme hru štěňátek pro zjištění, které štěňátko je živější, dominantnější nebo klidnější. V žádném případě by se nás štěňátko nemělo bát nebo se stranit ostatních štěňat, nebo psů. Které si vybrat záleží na tom, k jakému účelu si štěňátko kupujeme. Jestli chceme štěňátko k chovu a nebo výcviku, vybíráme nejživější a dominantní štěňátko, pokud chceme pouze rodinného přítele, tak si vybíráme ze štěňátek klidnějších. Může se taky stát, že chovatel má již skoro všechna štěňátka zadána a nemůžeme vybírat

z více štěňátek. V tom případě taky záleží na tom, k jakému účelu si štěňátko kupujeme, ale na tom bychom měli být již dříve domluveni s chovatelem. Pokud chceme štěňátko jen jako rodinného přítele a štěňátko není bázlivé nebo smutné ( nemocné ), tak nám nic nebrání takové štěňátko koupit. Pokud ale chceme štěně do chovu nebo výcviku, raději bychom měli počkat na další vrh a možnost výběru z více štěňat i když toto může být u některých plemen s méně početnými vrhy problematické. V takovém případě bychom měli věřit chovateli a jeho doporučení, že je štěňátko vhodné do chovu, protože málokterý chovatel by doporučil do chovu štěně, které by k tomu nebylo vhodné, protože mu určitým způsobem bude dělat reklamu jak na výstavách, tak později v chovu ( ale žádný chovatel nám nemůže stoprocentně zaručit, že z našeho štěňátka vyroste výstavní šampion nebo že bude později vybráno do chovu ). U vybraného štěňátka si zkontrolujeme jeho zdravotní stav. Jestli má čisté uši, zda nemá v srsti roztoče nebo blechy a zda nemá na ocásku nějakou vadu ( srůsty nebo výrůstky ). Dále zkontrolujeme skus zubů ( štěně by nemělo mít podkus, ani předkus ). Oči by mělo mít čisté bez výtoku, okolí řitního otvoru by taky mělo být čisté a u psů zkontrolujeme sestouplé varlata v šourku. Dále můžeme zkontrolovat jestli štěňátko nemá kýlu, jak pupeční, tak tříselnou, ale tato kontrola je pro laika již složitější.
V očkovacím průkazu, který nám dá chovatel ke štěňátku, zkontrolujeme záznamy o očkování a odčervení.

                                                                                               M.N.
 

 
< Předch.   Další >

 
 
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
pozpat pozpat pozpat
pozpat pozpat pozpat