pozhlav pozhlav
Stránky pro psy DogSite.cz - Inzerce psů, plemena psů, psí články, výstavy psů
pozhlav pozhlav
poztop poztop
poztop poztop
vyhledávání poz
 
vyhledávání poz
poztop poztop
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
   
Kupujeme štěně I. Tisk E-mail

Chov psů

štěně Bígla

 

  Koupě pejska by neměla být jen z okamžitého popudu, že se někomu něco líbí, ale musí být vždy dobře rozmyšleným krokem. A to z toho důvodu, že pejsek není hračka, ani věc, kterou po nějaké době odložíme do kouta, ale je to živá bytost, která potřebuje od štěňátka naši péči a pozornost. Taky si musíme uvědomit, že naše společné soužití, může trvat 10 i více let ( podle plemene ).


 

Štěňátko s PP ( rodokmenem ) nebo bez PP?

   Koupě štěňátka s PP nás k ničemu nezavazuje ( výstavy, zkoušky… ) a je určitou zárukou, že nám ze štěňátka vyroste jedinec typický pro dané plemeno. Štěňátka s PP musí být před odběrem novým majitelem několikrát odčervena a mají v době odběru již první vakcínu základního očkování, taky mají určenu minimální dobu, kdy musí být u své matky a nemůžou být prodána novému majiteli. Chovatelé štěňátek bez PP nemusí z těchto povinností nic dodržet včetně odčervení a očkování. Je u nich taky velká pravděpodobnost, že ze štěňátka vyroste jedinec odlišný od námi vybraného plemene nebo s dědičnými vadami po svých rodičích.

Psa nebo fenku?

   Zde záleží na našich možnostech a požadavcích. Psi bývají dominantnější, potřebují větší důraz při výcviku, jsou mohutnější, samostatnější a někteří mají sklony toulat se v případě, že se v našem okolí vyskytne háravá fena.. Fenky bývají mírnější povahy, nemají sklony k toulání, nebývají dominantní a jsou ovladatelnější při výcviku. Musíme u nich ale počítat dobou hárání ( většinou dvakrát do roka ), kdy vyžadují více naší pozornosti a taky dohled, aby nebyly nechtěně nakryty.

Jaké plemeno vybrat?

   Koupě štěňátka je vždy radostná událost, zvláště očekávaná nejmenšími rodinnými příslušníky. Ale ještě před tím by měla být pečlivá rozvaha jaké vybrat plemeno. Někdo dá na první dojem ze setkání se zástupcem určitého plemene nebo se mu zalíbí pejsek na fotografii. Ale tím výběr plemene pouze začíná. Hlavně by jsme měli popřemýšlet co od pejska očekáváte. Jestli chceme rodinného miláčka, hlídače, partnera pro naše sportovní aktivity ( běh, turistika, jízda na kole ), psa na výstavy nebo na výcvik ( služebního ). Dále by jsme si měli shromáždit co nejvíce informací o námi vybraném plemeni a zvážit naše možnosti podle potřeb jednotlivých plemen, jako např. bydlení,

štěně Jezevčíka dlouhorstého

možnosti výběhu a venčení, povahové vlastnosti plemene ( společenská plemena mají jiné povahové vlastnosti a požadavky na pohyb, než plemena lovecká nebo pastevecká…), naše časové možnosti ( některá plemena vyžadují pravidelné docházení na cvičiště ).
Jednou z mnoha možností získání informací o vybraném plemeni jsou výstavy psů, kde si námi vybrané plemeno můžete osobně prohlédnout a můžeme zde získat praktické informace a zkušenosti od chovatelů a majitelů tohoto plemene.
                                                                                                  M.N.

 
< Předch.   Další >

 
 
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
pozpat pozpat pozpat
pozpat pozpat pozpat