pozhlav pozhlav
Stránky pro psy DogSite.cz - Inzerce psů, plemena psů, psí články, výstavy psů
pozhlav pozhlav
poztop poztop
poztop poztop
vyhledávání poz
 
vyhledávání poz
poztop poztop
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
   
Jak vybrat psího parťáka Tisk E-mail

Chov psů

Šeltie

  
    V dětství bylo častým přáním většiny z nás mít domácího mazlíčka. Nejčastěji to bylo štěňátko, které by se časem stalo naším nerozlučným přítelem. Vzhledem k tomu, že je na světě asi 400 psích plemen, tak ne vždy se povaha a charakter plemene shoduje s našimi představami. Nejdůležitější je ujasnit si co od štěňátka očekáváme a proč si ho pořizujeme.

   

Výběr vhodného plemene

Nejdůležitější je sehnat si na začátku co nejvíce informací o plemeni, které Vás zajímá. Až si pejska pořídíte, tak už bude pozdě si stěžovat přátelům, že Váš pes je líný a nebo naopak moc aktivní a vy nemáte tolik času na jeho dlouhé vycházky. Chcete pejska jako přítele k rodině, parťáka na výlety, hlídače nebo na psí agility? Podle toho si musíte vybrat plemeno. Zajděte si na psí výstavu, navštivte chovatele vyhlédnutého plemene a proberte s ním své představy. Psa si pořizujete jako člena rodiny na 10, 12 a někdy i více let a proto by to mělo být po vaší zralé úvaze.

 

Výběr chovatele

Výběr štěněte začíná výběrem chovatele vyhlédnutého plemene. Chovatele nám může doporučit někdo ze známých nebo si můžeme najít inzerát na internetu nebo v časopise. Správný chovatel by měl umožnit nezávaznou návštěvu svého chovu nebo již narozených štěňátek. Není vhodné se dožadovat návštěvy sotva se štěňátka narodí, ale již kolem 4-5 týdne jejich života by to neměl být problém. Měli bychom se vyhýbat tzv. množírnám psů, kdy jsou psi chování v nevhodných podmínkách bez možnosti výběhu a taky veterinární kontroly.


Výběr štěněte

Pro správné začlenění štěněte do vaší rodinné smečky a pro jeho další zdravý vývoj je vhodný odběr štěňátka až od 7.-8. týdne jeho života. Zdravé štěňátko by mělo být veselé a mělo by si umět hrát s ostatními členy smečky. Nemělo by mít parazity, ekzémy a mělo by mít čistá ouška a oči. V tomto věku by již mělo umět samo žrát a pít z misky. Podle jeho chování ve smečce taky můžete poznat, jestli bude štěňátko klidnější, bázlivější nebo bude budoucím vůdcem smečky.


Co si pro štěňátko připravit

Než si přivezete štěňátko domů, projděte si celý byt nebo prostory kde se bude pohybovat a odstraňte z jeho dosahu všechny nebezpečné věci jako např. ostré a drobné předměty nebo jedovaté rostliny. Taky dejte z dosahu malého psího přítele všechny věci, na kterých Vám záleží, jako jsou boty nebo knihy. Na druhou stranu mu nachystejte nějaké hračky jako například hadrové suky nebo špalík dřeva na kousání. Připravte mu taky vhodný pelíšek ( nejlépe plastový aby nebyl ihned rozkousán ) a vystelte ho pratelnou dekou. Pelíšek umístěte, tak aby byl v klidném místě, nebyl na průvanu, ale aby z něj měl psí mazlíček co nejlepší přehled po okolí. V dosahu pelíšku by taky měla být celodenně miska s vodou. 

 
Měli bychom mít na mysli, že nový psí kamarád je živý tvor, který potřebuje naši lásku a péči. Nejvíce ji bude potřebovat v prvních dvou dnech, kdy přijde do neznámého prostředí a bude na něj doléhat odloučení od jeho dosavadních psích přátel.

 

 
Další >

 
 
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
pozpat pozpat pozpat
pozpat pozpat pozpat