pozhlav pozhlav
Stránky pro psy DogSite.cz - Inzerce psů, plemena psů, psí články, výstavy psů
pozhlav pozhlav
poztop poztop
poztop poztop
vyhledávání poz
 
vyhledávání poz
poztop poztop
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
   
Dříve než si pořídíte štěňátko Tisk E-mail

Chov psů

Napsal Administrator   
štěně jezevčíka dlouhosrstého 5týdnů
  Jaké plemeno si vybrat?

Některá plemena jsou více líbivá, nebo jsou momentálně populární, ale záleží především na Vás a Vašich možnostech. Výběr plemene záleží na mnoha faktorech, např. si musíte rozmyslet do jakých podmínek si budete štěňátko pořizovat ( do bytu v paneláku nejsou zrovna nejvhodnější největší plemena ( i když výjimky potvrzují pravidla ), kolik času se mu můžete denně věnovat ( minimum je ranní a odpolední procházka ), kolik prostoru bude mít v době kdy budete v zaměstnání ( počítejte s tím, že štěňátka jsou temperamentní a taky s tím, že se nenaučí chodit na záchod tam kde mu určíte ihned jakmile si ho přinesete domů ), dále si musíte uvědomit, že malá plemena ( hlavně krátkonohá ) by neměla  ze zdravotních důvodů běhat po schodech ( v domě bez výtahu se i jezevčík, který má 10kg, v rukou pronese ).

Pokud už si některé plemeno vyberete snažte se o něm sehnat co nejvíce informací ( na internetu je v dnešní době dost informací o všech plemenech ) a zkuste si zajet na některou výstavu psů a podívat se na něj, pobavit se s chovateli a majiteli a získat tak další informace.

 

  Štěňátko s průkazem původu?

Průkaz původu je doklad o tom, že štěně je čistokrevné, tedy po rodičích, kteří jsou chovní a museli splnit určité podmínky, aby mohly mít štěňata s průkazem původu ( dále jen PP ). Nijak Vás tedy nezavazuje k absolvování zkoušek, nebo výstav. U štěňat bez PP není jistého nic, kromě jejich matky. I když jejich matka je s PP je zde otázka proč nebyla zařazena do čistokrevného chovu ( jaké má vady, nebo zdali vůbec má PP ). A kdo byl skutečným otcem štěňat? To poznáte většinou až začne štěňátko odrůstat. Nikdy nedejte na výmluvy typu "štěně je nadpočetné a proto nemohlo dostat rodokmen", protože všechny štěňata z čistokrevného chovu mohou mít PP. Jejich cena je vyšší než u "bezpapírových" štěňat, ale musíte si uvědomit, že si štěňátko nekupujete na rok či dva, ale na 10 a více let ( dle plemene ).  V nedávné době se na internetu objevily stránky jedné množitelky ( tuto paní nelze nazvat chovatelkou ), která se schovává za plemeno jezevčík. Přitom ale pouze množí štěňata podle hesla "když dám k jezevčíkovi jezevčíka, tak z toho vždy musí být jezevčík".  Tato paní ( a nejenom ona ) využívá neznalosti lidí. Protože každé štěňátko když je malé, tak je milé, ale co potom až vyroste.  Může být zatíženo vadami po svých rodičích a nebo nemusí nakonec vůbec vypadat jako plemeno, které jste si vybrali ( i když Vás jeho "chovatel" bude přesvědčovat o opaku ). Záleží jenom na Vás, jestli "ušetříte" a koupíte si "bezpapírové" štěně, nebo si koupíte štěně s PP u kterého máte původ doložený.  Štěňata s PP by měla mít i lepší zdravotní stav, protože musí být pravidelně odčervována a očkována již u chovatele, od kterého nesmí odejít dříve než po 7. týdnu života. Na rozdíl od "bezpapírových" štěňat  kdy se snaží množitel ušetřit na všech výdajích a jeho cílem je pouze peněžní zisk. Cena štěňat s PP je vyšší, ale chovatel tyto peníze použije zase zpět pro chov. Když si koupíte štěňátko "bezpapírové" podporujete tak pouze lidi, kteří většinou "chovají" své psy, ale hlavně feny ve špatných podmínkách, bez veterinárního dozoru a využívají je pouze jako továrnu na štěňata ( mnohdy "chovají" i více plemen ). Koupě štěňátka s PP je pouze první výdaj v celé řadě výdajů za jeho život . Pokud se Vám zdá jeho cena vysoká, tak raději, než štěněti od některého množitele, dejte šanci psovi, nebo fence odloženým v psím útulku ( jistě ve svém okolí nějaký najdete ). Jejich kvalita je, za nepoměrně menší cenu, rovna "bezpapírovému" štěněti a ještě uděláte dobrý skutek.

  Fenku nebo psa?

Zde se rozhodujte podle svých možností s přihlédnutím ke svému okolí. Jestliže mají sousedé v okolí samé psy a pokud nechcete odchovávat štěňata, tak si kupte raději psa. Pokud se chcete stát chovatelem tak si samozřejmě pořídíte fenku. Musíte však počítat s dobou jejího hárání ( asi 25 dní většinou 2x do roka ) a po tuto dobu si ji musíte hlídat. Fenky taky nebývají tak dominantní jako psi a snáze se začleňují do rodinné hierarchie.

štěně jezevčíka dlouhosrstého 8týdnů
  Jaky druh srsti?

Především záleží na vkusu, ale i na potřebě a možnostech majitele věnovat se jejich údržbě. U většiny dlouhosrstých plemen je více práce se srstí, než u krátkosrstých, nebo drsnosrstých a některá plemena nemají srst vůbec a musí se chránit proti slunci.

 

  K jakému účelu si ho pořizuji?

Především si rozmyslete, jestli chcete pejska do rodiny pro radost, pro pohyb v přírodě, myslivost, výstavy, různé kynologické aktivity a nebo pro chov. Většina narozených štěňat dědí vlohy po svých rodičích a záleží jenom na majiteli zda tyto vlohy využije. Pokud chcete pouze přítele a společníka do rodiny, tak k tomu je vhodné jakékoliv štěňátko, které Vám chovatel nabídne, nebo které se Vám zalíbí. Co se týká výběru pro kynologii, výstavy, nebo myslivost tak tam už záleží na vhodnosti spojení rodičů, na exteriérových a pracovních vlastnostech jejich předků a zde je dobré konzultovat Vaše požadavky s chovatelem a případně si od něj nechat poradit.

 

 
< Předch.   Další >

 
 
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
pozpat pozpat pozpat
pozpat pozpat pozpat