pozhlav pozhlav
Stránky pro psy DogSite.cz - Inzerce psů, plemena psů, psí články, výstavy psů
Zde může být i Vaše reklama
pozhlav pozhlav
poztop poztop
poztop poztop
vyhledávání poz
 
vyhledávání poz
poztop poztop
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
   
Pes je živý tvor ne věc Tisk E-mail

Psí Novinky

štěně Afghánského chrta

  

 

   To, že pes je živý tvor ne věc bude platit od ledna roku 2014, po zavedení nového občanského zákoníku. Lidé se k nim budou muset chovat trochu jinak než doposud a již je nebudou moci beztrestně opustit nebo vyhodit jak se to často stávalo. 

 
Pes je pro mnohé partnerem v osamění, společníkem a věrným přítelem. Nový zákoník na něj nebude nahlížet jako na věc, ale jako na živého tvora, který je nadán určitými smysly a bude jej tak lépe chránit. Změna vychází ze vzoru v německém zákoníku.

Se zvířetem bude možno jako doposud obchodovat nebo ho darovat ( např. z útulku ). Pokud ale bude nalezeno zvíře, u kterého bude viditelné, že se ztratilo svému pánovi, nebude možno si ho nechat, ale bude nutno ho vrátit, nebo nález ohlásit obci. Pokud se do dvou měsíců o nalezeného psa nikdo nepřihlásí, může jej získat do vlastnictví nálezce, nebo jej může dát obec do útulku, kde jej po čtyřech měsících mohou nabídnout novému majiteli.

Při záchraně života psa nebo ochraně jeho zdraví bude možno způsobit i škodu. Například bude možno rozbít okno při jeho záchraně z rozpáleného interiéru auta.

Mění se taky pravidla pro náhradu škody, kdy náhrada za poranění psa nebude již jen do výše jeho ceny, ale budou hrazeny účelně a rozumně vynaložené náklady na jeho léčbu, které mohou převýšit i cenu zvířete.
Nemělo by se již stávat to, že majitel poraněného psa dostal náhradu jen pár korun, protože jeho pes byl z útulku a tedy jako věc měl minimální hodnotu i když účet za vynaloženou veterinární péči byl daleko vyšší..

Nový občanský zákoník bude brát ohled i na jinou než finanční hodnotu psího mazlíčka, kdy majitel pejska může uplatnit i náhradu tzv. ceny zvláštní obliby. Jde o uplatnění nemajetkové újmy, kterou může utrpět při zranění nebo zabití svého pejska.

 
< Předch.   Další >

 
 
pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab pozstrtab
pozpat pozpat pozpat
pozpat pozpat pozpat